Az Apák napját eredetileg június 5-re tervezték, de amikor beadták a kérvényeket, még 1910-ben az Egyesült Államokban, akkor nem tudták időben elintézni, és így lett június harmadik vasárnapja – mondta korábban az InfoRádióban Léder László pszichológus, az Apa Akadémia alapítója.
Hozzátette: nem áldozatok vagyunk, hogy agyonhallgatták az apák napját. Igazából ez egy olyan új ünnep, amely az apák szerepének újra megtalálásával egyre inkább bekerül a köztudatba.
A pszichológus szerint nincs is túl szerencsés időpontban az apák napja, mert vége az iskolaévnek, kezdődik a szünet, és ilyenkor a családok kevésbé fókuszálnak az ilyen eseményekre.
Léder László szerint az ünnep attól ünnep, hogy laza és belülről jön, és úgy látja, hogy a legtöbb családnál az apák napja mindig egy kicsit vicces ünneppé válik.
Bárhogy megünnepelhetjük, játékosan, örömmel, az a jó irány, ha minden család megtalálja saját maga az "apanapot".
Úgy fogalmazott a pszichológus, hogy ő édesapaként nagyon szereti ezt az ünnepet, de náluk nincs virágátadás, torta vagy hasonló, hanem egyszerűen a kislányai rajzolnak vagy mondanak valamit. "Elvicceljük, és ez a pár perc is a mi családunkat erősíti – tette hozzá.
Megjegyezte, az eszébe sem jutott, hogy a vásárolgatásról szóljon az ünnep – de ahogy fogalmazott, valami apróság persze belefér –, nem az a célja, hogy "akkor új telefont vagy fúrógépet veszünk apának".
Az apák napjának a lényege, hogy a család összegyűlik apa körül – tette hozzá Léder László.