Két török tisztviselő nyilatkozott szerdán a Reuters hírügynökségnek, egy nappal azelőtt, hogy Sauli Niinisto finn elnök az országba látogat. Az elhangzottak megerősítik az elemzői várakozásokat, amelyekről az Infostart is beszámolt - nevesül hogy Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációja török részről csak a májusi választások után valószínű, míg Finnország akár már korábban a katonai szövetség tagja lehet.
Finnország pályázatát Svédországétól függetlenül hagyják jóvá, amely a nyugati katonai szövetséghez való csatlakozásért folyamodott északi szomszédjával egy időben, miután Oroszország tavaly megszállta Ukrajnát - mondta az egyik magas rangú tisztviselő a Portfolio tudósítása szerint.
Törökország többször hangoztatta, hogy Svédországnak további lépéseket kell tennie a kurd fegyveresek támogatói és annak a hálózatnak a tagjai ellen, amelyet Ankara felelősnek tart a 2016-os puccskísérletért. Törökország mindkét csoportot terrorszervezetként kezeli.
Kedvezően tekintünk Finnország csatlakozására. Nem lenne tévedés azt mondani, hogy a csatlakozási tárgyalásokat más időpontban fogják lefolytatni, mint Svédországot"
- mondta egy magas rangú török tisztviselő.
Ez egybecseng azzal, hogy Ulf Kristersson svéd miniszterelnök kedden azt mondta: megnőtt annak a valószínűsége, hogy Finnország Svédországot megelőzve csatlakozik a NATO-hoz, miután a három fél a héten Brüsszelben tárgyalt egymással.
A finn elnöknek pozitív üzeneteket fognak átadni látogatása során" - mondta a második tisztviselő, szintén a fent vázolt forgatókönyvre utalva.
- A 30 NATO-tagállamból már csak Törökország és Magyarország parlamentje nem ratifikálta Finnország és Svédország tagságát.
- Az Egyesült Államok és más NATO-országok azt remélik, hogy a két északi ország a július 11-én Litvánia fővárosában, Vilniusban tartandó NATO-csúcstalálkozón a szövetség tagjává válik.