Újabb egyeztetésre került sor hétfőn a Belügyminisztériumban a Nemzeti Pedagógus Kar és a három pedagógus szakszervezet (Pedagógusok Szakszervezete, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete) részvételével – közölte a tárca kedden.
Mint olvasható, a március 1-jén egyeztetett menetrendnek megfelelően a felek tételesen tekintik át a tervezett béremeléssel párhuzamosan bevezetésre kerülő munkajogi változtatásokra vonatkozó kormányzati koncepciót, illetve összegyűjtik azokat a javaslatokat, melyek hozzájárulhatnak egy még eredményesebb közoktatási rendszerhez.
A megbeszélések a nemzeti ünnepet követően, csütörtökön és pénteken is folytatódnak – olvasható a Belügyminisztérium közleményében.
Levél Maruzsa Zoltánnak
Közben a PDSZ a BM államtitkára részére megküldött hosszú levelében az sérelmezi, hogy teljesítményértékelési rendszert nem a szakszervezetekkel együtt dolgozták ki, de még csak előzetesen nem is egyeztetettek róla.
„Véleményünk szerint a magyar köznevelési intézményekben pedagógus-munkakörben dolgozók nem 80 százalékos értelmiségiek, éppen ezért nem a felsőfokú végzettségűek átlagkeresetének 80 százalékra, hanem 100 százalékára kell emelni az átlagilletményüket” – fogalmaznak.
A tanári érdekképviselet szerint ehhez szükséges egy azonnali, látható béremelés, nem pedig a törvényben meghatározott, több évre eltolt, kismértékű emelés. A jelenlegi tervek szerint 2023-ban a diplomás átlagbér 64,7 százalékát, 2024. évben 71,8 százalék és 2025. évben 80 százalékát éri majd el a pedagógusok átlagfizetése.