Budapesten is az országos átlagnál majdnem kétszer több orvos hiányzik – derüli ki a napi.hu összefoglalójából, amely a KSH adatai alapján készült. A legnagyobb szakemberhiánnyal a nyugat-magyarországi ellátók küzdenek. Győr-Moson-Sopron megyében hiányzott a legtöbb orvos, ott az orvosi állások több mint 8 százaléka volt üres. Az átlagosnál nagyobb orvosi létszámhiány pedig 10 megyét érintett.
2021-ben az előző évinél 3,8 százalékkal több, 7510 állás volt betöltetlen az egészségügyben, csaknem felére szakdolgozókat, mintegy ötödére pedig orvosokat vártak.
Országosan az orvosi állások 3,4 százaléka, míg a szakdolgozói állások 3,5 százaléka volt üres.
Magas volt az orvoshiány, ötszázalékos Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Bács-Kiskun megyében 4,5 százalékon állt a betöltetlen orvosi állások száma, de a fővárosban is 4,3 százalékos orvoshiányt mért a statisztikai hivatal, ugyanebben az évben nemzetgazdasági szinten az üres álláshelyek aránya 2,3 százalékot tett ki.
Ugyanakkor csökkent a praxisok száma is. 2021-ben összesen 6516 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxis működött az országban, 168-cal kevesebb, mint 10 évvel korábban. A statisztikai adatok szerint
a legkisebb településeken élők 5,5 százalékát érintette a háziorvoshiány.
Az arány leginkább az aprófalvakkal rendelkező járásokban volt magas.
Egy háziorvosra átlagosan 1959, egy házi gyermekorvosra 1076 lakos jutott, számuk évek óta lassan emelkedik. Egy-egy páciens átlagosan 2021-ben hétszer vette igénybe az alapellátást.