Hétfő reggel kilenc óráig elsősorban Vas megye déli részén, a Zalában és a Bakonyban egyre több helyen fordult elő havazás, miközben a hőmérséklet több helyen fagypont közelébe csökkent.
Kékestetőre már vasárnap este megérkezett a télies időjárás, kora reggel pedig elsőként a nyugati határ mentén kezdődött halmazállapot-váltás – írja az Időkép.hu.
A hóréteg az autóutat még nem fedte be:
A képek alapján a Kékestetőn annyi hó esett, hogy már hóembert is lehetett belőle formálni:
A veol.hu azt írja, a reggeli órákban Zircen is esett, azonban ott a pár órája leesett csapadék vékony rétege hamar elolvadt.
A Hajag-tetőn már fagypont alá hűlt a levegő, az intenzív havazásnak köszönhetően gyorsan kifehéredett a Bakonyban található hegycsúcs:
Mindeközben az ország nyugati, délnyugati részén Molnáriban, Nagykanizsától nem messze is kifehéredett a táj, erről egy ott lakó készített videót:
Az időjárás előrejelzés szerint a csapadékmező kelet felé halad, elsősorban a Dunántúl délnyugati részén, a Dunántúli- és Északi-középhegység csúcsain hullhat hó, máshol esőre van kilátás.
Mint korábban az Infostarton írtuk, csapadékra a héten több hullámban is lehet számítani. Az első napokban továbbra is jellemző lehet az eső, a hegycsúcsokon a havas eső és a hó. A hét második felében még nagyobb esély lesz arra, hogy a nyugati és északi országrészben havat lássunk.
Gyakrabban lesz időjárás-előrejelzés
Hétfőtől gyakrabban, tízpercenként szolgáltatnak adatot az Országos Meteorológiai Szolgálat állomásai a nemzetközi adatcsere keretében, ami hozzájárul a megbízhatóbb előrejelzésekhez – írta a szervezet a honlapján.
A szolgáltatott automata adatok között szerepel a nyomás, a hőmérséklet, a légnedvesség, a szél, a csapadék, a talajhőmérséklet, valamint a felhőzet- és sugárzási adatok. Ez több paramétert jelent, mint az eddigi órás adatok esetében. Ez hozzájárul a pontosabb előrejelzésekhez, a repülésmeteorológiai és az általános riasztásokhoz, az időjárási objektumok követéséhez.
A Meteorológiai Világszervezet emellett januárban útjára indítja a Globális alap-megfigyelőhálózatot, amelynek célja világszerte javítani az időjárási, éghajlati és hidrológiai szolgáltatások és produktumok minőségét, ugyanis vannak olyan térségek, ahol javításra szorul a meteorológiai mérések térbeli lefedettsége.