A fővárosi bérleti kínálat 2022. júniusban érte el a mélypontot, ekkor a pesti belső kerületekben 2 ezer, az egyéb budapesti kerületekben 3,1 ezer lakást kínáltak hosszú távú kiadásra az ingatlan.com hirdetési portálon, ami szeptember végére rendre 2,2 ezerre, valamint 4,4 ezerre emelkedett. A negyedéves
bővülés mellett ugyanakkor a pesti belső kerületek bérleti kínálata éves szinten 51 százalékkal, az egyéb kerületeké 28 százalékkal csökkent. A kiadó lakások iránti keresletben mindeközben továbbra sem mutatkozik visszaesés.
A budai hegyvidéki kerületek szabad bérleti kínálatát 2022 szeptemberében kiugróan drága, tipikusan 526 ezer forint havi bérleti díjú ingatlanok alkották, ami
egy év alatt 174 ezer forintos emelkedésnek felel meg.
Az emelkedésben ugyanakkor a nagyobb alapterületű ingatlanok arányának emelkedése is szerepet játszhatott - derült ki a Magyar Nemzeti Bank novemberi lakáspiaci jelentéséből.
Szintén jelentős növekedés volt tapasztalható a legaktívabb bérleti piaccal rendelkező pesti belső kerületekben, itt a szabad kínálat beszűkülésével éves szinten 126 ezer forintos növekménnyel 332 ezer forintot értek el a medián kínálati lakbérek.
Ugyanezen időszak alatt a budai egyéb, a pesti átmeneti, valamint a pesti külső kerületek medián bérleti díja rendre 240, 216 és 171 ezer forintot ért el, sorrendben egyre mérsékeltebb, 71, 61 és 38 ezer forintos emelkedésekkel.
A megyeszékhelyeken egy év alatt 110 ezer forintról 129 ezer forintra emelkedett a bérletre kínált lakások tipikus díja.
2022 harmadik negyedévében Budapesten 8,6 százalékról 4,2 százalékra, országosan pedig 8,6 százalékról 3,9 százalékra mérséklődött a lakbérek emelkedésének negyedéves üteme az előző negyedévhez képest a KSH-ingatlan.com-lakbérindex szerint.
Havi alapon pedig szeptemberben már Budapesten 0,1 százalékkal csökkentek, országos átlagban pedig csupán 0,1 százalékkal emelkedtek a lakbérek. A drágulás lassulásához a harmadik negyedév bővülő kínálata is hozzájárulhatott.
Éves szinten ugyanakkor Budapesten még kismértékben nőtt, a 2022. júniusi 24,0 százalékról 24,2 százalékra, országosan viszont 23,4 százalékról 22,4 százalékra csökkent a kiadó lakások drágulásának üteme.
Az egyes fővárosi kerületcsoportokban Budapest egészéhez hasonlóan negyedéves szinten már csökkent, éves összevetésben még nőtt a lakbérdinamika, a legnagyobb mértékű drágulás a pesti belső kerületekben volt tapasztalható.