eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Zivatarfelhők a Balaton északi partja felett Balatonfenyvesről fényképezve 2022. június 4-én késő este.
Nyitókép: MTI/Varga György

Jó és rossz hírek a hazai tavakról – eső után

Június 1. és 10. között három centimétert emelkedett a Balaton vízszintje, amire nagy szükség volt az év első öt hónapjának csapadékszegény időszaka után – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője. A Velencei-tóból ugyanakkor még sok víz hiányzik.

Június elejétől kezdve mintegy 32 milliméter csapadék hullott területi átlagban a Balaton vízgyűjtő területére. Bár lokálisan 40 milliméterek is előfordultak – miután egy meglehetősen nagy területről van szó, nem mindegy, hogy hova hullik a csapadék –, a vízállás június 1-je és 10-e között mintegy 3 centiméterrel emelkedett – ismertette Siklós Gabriella kiemelve: mindez azért is jó hír, mert január és május között az átlagosnál 36 százalékkal kevesebb volt a csapadék.

Az OVF szóvivője arra is felhívta a figyelmet, hogy a vízszintemelkedés elsősorban annak volt köszönhető, hogy a tó felszínére is sok eső esett, hiszen a korábbi csapadékszegény időjárás miatt mind a Balaton, mind a Velencei-tó vízgyűjtő területe már annyira száraz, hogy a lehullott csapadék nagy részét azonnal beszívja a talaj, ezáltal nem tud eljutni a tóba. Az sem segít a helyzeten, hogy már-már igazi nyár tapasztalható az időjárásban, ami azzal jár, hogy a Balaton elkezdett erősen párologni.

Siklós Gabriella tájékoztatása alapján egyébként a nyáron szokásos 120 centiméteres szabályozási szintet meghaladó vízállás nem valószínű idén, emiatt pedig a Sió-zsilipet semmiképp nem tudják megnyitni.

A Balaton vízminőségére, ahogyan már sok-sok éve, nem lehet panasz.

Ebben legfejelőbb akkor állhat be változás, ha az átlagosnál jóval melegebbre fordul az idő, ami egyelőre nem fenyeget, tehát a magyar tenger vízminősége teljesen jó – ismételte meg a vízügyi szakember.

A Velencei-tóról sajnos nem lehet ugyanazt elmondani, mint a Balatonról – tette hozzá érdeklődésünkre Siklós Gabriella –, itt ugyanis stagnált a vízszint, aminek egyértelműen az az oka, hogy a Velencei-tónak jóval kisebb a vízgyűjtő területe, noha területi átlagban itt is 30-40 milliméter, helyenként még kicsivel több csapadék is hullott. Ezzel együtt

a tónak hatalmas a csapadékdeficitje,

igaz, ez már tavaly is így volt, tehát továbbra is 90-91 centi között ingadozik a vízállása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×