eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Bezárt könyvesbolt Nyíregyháza belvárosában 2021. március 8-án. A kormány döntése értelmében ezen a napon életbe léptek a március 22-ig tartó szigorított védelmi intézkedések, amelyeket a koronavírus-járvány harmadik hullámában a fertőzésszámok csökkentése érdekében hozott meg a kabinet. A kormányrendelet szerint az üzleteket be kell zárni. Kivételt jelentenek ez alól az élelmiszerüzletek, a patikák, a benzinkutak, a drogériák, a dohányboltok, a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenységhez nélkülözhetetlen anyagokat és eszközöket árusító üzletek, valamint az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletek, a piac és a termelői piac.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Automatikusan meghosszabbodik a korlátozások március 22-i határideje

Gulyás Gergely nem beszélt a hosszabbításról a Kormányinfón, de nem is kellett, benne van az eredeti kormányrendeletben.

A kormány március 5-i rendeletében határozott a védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról, ez alapján vezették be a kötelező közterületi maszkhasználatot, zárt be az üzletek legnagyobb része, álltak le a szolgáltatások, és váltottak például az általános iskolák digitális tanrendre. A 104/2020 (III. 5.) kormányrendelet legfontosabb intézkedéseit a záró rendelkezések szerint március 22-ig lehet alkalmazni.

Ezért várta mindenki a szerdai kormányülést, majd a csütörtöki Kormányinfót, hogy kiderüljön, maradnak-e a korlátozások a továbbra is tomboló koronavírus-járvány közepette, és ha igen, akkor meddig hosszabbítja meg őket a kormány. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azonban csak arról beszélt, hogy egyelőre szó sem lehet lazításról, mindenkinek továbbra is be kell tartania a szabályokat, és minél több embert be kell oltani.

A március 22-i határidő meghosszabbítása azonban sok embert és vállalkozást is érint, hiszen nem mindegy, hogy meddig szünetelnek a szolgáltatások, tartanak zárva a boltok.

A kormányrendeletet figyelmesen elolvasva azonban kiderül, hogy mindenféle újabb szabályozás nélkül is tovább élhetnek a korlátozások. Ugyanis hiába szerepel benne, hogy az intézkedéseket március 22-ig lehet alkalmazni, van benne egy 16. § is, amely csak március 22-én lép életbe, és ez így szól: "A Kormány e rendelet hatályát a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény hatályvesztéséig meghosszabbítja."

Ez pedig azt jelenti, hogy március 22-től is hatályban marad a kormányrendelet, benne minden érvényes szabállyal, és jelen állás szerint ez akár május 23-ig így maradhatna. Természetesen a kormány közben hozhat olyan új szabályozást, amely felülírja ezeket, a mostani korlátozások fenntartásához azonban nem kell semmit sem tennie.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×