eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Forrás: bhc.hu

Beszáll a magánegészségügy a Covid-ellátásba, de tisztességes kompenzációt vár

Csaknem egy éve vesz részt a Covid-ellátásban a Budai Egészségközpont. Az intézmény önként ajánlotta fel kapacitásait, ám állami kompenzációt ehhez azóta sem kapott. Közben a szolgáltatókat tömörítő PRIMUS Egyesület jelezte, önköltségi áron ajánlja fel kapacitásait az állami ellátás tehermentesítésére tíz magánegészségügyi szolgáltató.

A Budai Egészségközpont tavaly március 16. óta folyamatosan benne van a Covid-ellátásban, közreműködve a szűrővizsgálatokban, a fekvőbeteg-ellátásban, az oltási programban, valamint az utógondozásában. Vagyis ugyanolyan tagja az ellátórendszernek, mint például a Szent János Kórház, a Korányi Kórház vagy a Dél-pesti Centrumkórház.

Varga Péter Pál alapító-főigazgató szavai szerint

a kórház önkéntes feladatellátása társadalmi életekben mérve nagy nyereséget jelent, ugyanakkor a kórház költségeit egyelőre senki nem térítette meg

számukra. Tehát, míg a társadalomnak nyereség, addig a cégnek természetszerűleg veszteség az a ráfordítás, amiért még nem kaptak kompenzációt. Miközben a normál működéshez képest a járványellátásnak fokozott költségei vannak.

Miután a Budai Egészségközpont gerincgyógyászati központként dolgozik, a gerincbetegek ellátására kap egy meghatározott összeget, ezen túl az ágyaik egy részét kötelezően koronavírusos betegek ellátására kell fordítaniuk. Ezeknél a betegeknél ugyanúgy vannak személyi (ápolók, szakápolók, gyógytornászok és orvosok), dologi (élelmezés, logisztika, a védőfelszerelések), valamint gyógyszerelési költségek. Mindemellett tíz intenzív ágyat is üzemeltetnek, amelyek aktuálisan tele vannak – tette hozzá. Ezek napi költsége körülbelül 280 ezer forint ágyanként.

„Végigszorozva tehát látható, hogy ez nem olcsó mulatság.”

Ráadásul szeptember végén az intézmény tizenöt dolgozóját más kórházakba vezényelte át a kormányhivatal, miközben a fizetésükről továbbra is a BEK-nek kell gondoskodnia.

Varga Péter Pál kiemelte, ő

a kapacitásokat ajánlotta föl, nem pedig azt, hogy a finanszírozza a betegellátást, amire a magyar kormány járványügyi alapot is létrehozott.

Annak ellenére, hogy havonta elszámol az Emmi irányába, eddig a percig egyetlen fillér kompenzáció sem jutott el az intézményhez.

Önköltséges áron tehermentesítenék a közellátást

A koronavírus-járvány fokozódása miatt kialakult egyértelmű krízishelyzetben a magánegészségügyi szolgálatok úgy látják, ha lehetséges, az állami- és magánszektornak még jobban össze kell fognia, ki-ki a maga erősségének megfelelően bekapcsolódva a járványügyi védekezésben – erről már a szolgálatokat tömörítő PRIMUS Egyesület elnöke beszélt az InfoRádiónak. Bár a magánszektor nem rendelkezik az állam által bírt sürgősségi háttérrel, arra viszont képes lehet, hogy tehermentesítse azokat az ellátásokat, amelyekhez most nem jutnak hozzá a betegek, emelte ki Leitner György.

A szakember szerint

a magánegészségügy nagyon sok szolgáltatás át tudna venni, akár járóbeteg-, akár kórházi ellátás tekintetében.

Ilyenek lehetnek például a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok, az egynapos sebészeti beavatkozások, a gyerekgyógyászati kezelések, vagy az ortopédiai műtétek, amelyek esetében a várólisták duzzadnak.

A PRIMUS a március 5-én megjelent 106/2021. (III. 5.) kormányrendeletben foglaltakra is reagálva, a hétfői napon jelezte az egészségügyi kormányzat számára, hogy akár már

március 16-tól elkezdődhetne – tíz magánegészségügyi szolgáltató közreműködésével – a közfinanszírozott betegek ellátása, önköltségi áron tehermentesítve a közellátást.

Leitner György hozzátette, az idő rövidsége miatt egyelőre várják a választ a felajánlásukra.

Az egyesület egy egészségügyi szólalgatói tanács létrehozására is javaslatot tett, amely a részleteket, így például a folytatólagos betegéllátás kérdést is hivatott volna kidolgozni, mindamellett, hogy a legfőbb problémát nem ezekben, hanem abban látják, hogy rengeteg beteg nem jut hozzá az ellátáshoz.

Segítene a Rózsakert is

Fekvőbeteg-ellátóként nem, de oltópontként el tudja képzelni intézményét a Rózsakert Medical Center vezérigazgatója, Csermely Gyula.

"Ha emberéleteket kell menteni, akkor készen állunk rá, erre esküdtünk. A lényeg, hogy akkor kell igénybe venni a szakemberek tudását, amikor az tényleg szükséges, és olyan szakembereket kell kérni, akik értenek az adott feladathoz – hangsúlyozta az InfoRádióban Csermely Gyula.

Úgy látja, a cég összes orvosa és nővére is hajlandó lenne helyt állni ebben a helyzetben. Szerinte a magánintézmények jelentősége az oltás gyorsaságában merülhet fel, megkapnák az oltóanyagot és a vonzáskörzetükben lévő adott betegeket azonnal oltani tudnák egy egyszerű algoritmussal.

A Rózsakert két nap alatt át tudna állni oltóponti munkára úgy, hogy rendes tevékenységét sem kellene felfüggesztenie. Csermely Gyula egyébként úgy érzékeli, nem vakcinahiány, hanem információhiány van.

Doktor24 Medicina: kiegészítő tevékenységeket vállalunk

Nem a koronavírussal kapcsolatos feladatokra használná a magánegészségügyet, hanem az egyéb betegségek kezelésére irányítaná át a Doktor24 Medicina Zrt. elnöke, Kóka János.

"Magyarországon van vélhetően néhány százezer Covid-fertőzött, nekik kell az ellátás, az orvosok, az intenzív ágyak, a lélegeztetőgépek, ez nem kérdés. Az is világos, hogy minden lehetséges állami kapacitást be kell vetni, erről nagyon sokat hallunk. Amiről kevesebbet beszélünk, az az, hogy

Magyarországon rajtuk kívül van még 3 millió ember magas vérnyomással, egymillió cukorbeteg, fél millió asztmás, évente egy nagyvárosnyi embert veszítünk el keringési betegségek következtében.

Mindezek a betegségek, és még az akut bajok, és még a Covid szövődményeivel élők itt vannak velünk, ők is ellátást igényelnek, az ő ellátásukat ugyanúgy meg kell szervezni" – mutatott rá Kóka János.

Szerinte a Covid miatt a közellátásból kiszorulók ellátására lehetne használni tehát a magánegészségügyet, a gyors és pontos diagnosztikát, egynapos sebészetet, a járóbeteg-ellátást, a mozgásszervi műtéteket, ezzel csatlakozna a PRIMUS felajánlásához.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 17:15
×
×
×
×