eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára (b) és Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a Nemzetpolitika 2010–2020 című kiadványt bemutató sajtótájékoztatón Budapesten, a Roosevelt 7/8 Irodaházban 2020. december 16-án. A kiadvány célja, hogy átfogó képet adjon az elmúlt 10 év magyar nemzetpolitikájáról, területenkénti legfontosabb eredményeiről és meghatározó mérföldköveiről.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Semjén Zsolt: a romokból sikerült felépíteni a nemzetpolitikát

Bemutatták a Nemzetpolitika 2010–2020 című kiadványt, amely Trianon századik évfordulója, a nemzeti összetartozás, valamint a 2020 az erős magyar közösségek éve keretében készült el.

A romokból sikerült felépíteni egy egységes, koherens nemzetpolitikát – fogalmazott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Nemzetpolitika 2010–2020 című kiadvány bemutatója kapcsán.

„A magyar nemzet csak akkor tud fennmaradni, ha minden nemzetrész fennmarad: az anyaországi magyarság, a Kárpát-medencei magyarság és a diaszpóra magyarsága – szögezte le. – Ennek a jegyében módosítottuk úgy az Alaptörvényt, hogy nemcsak az szerepel benne, hogy Magyarország felelősséget érez a határon túli magyarokért, hanem

felelősséget visel a külhoni magyarságért.”

2010 óta megnégyszereződött a támogatás összege, sok ezer program indult, az óvodától az egyetemig a magyar állam tartja fenn a külhoni intézményrendszert, ezer új óvoda és több mint 3 ezer templom épült vagy újult meg. A támogatás rendszere több pillérre épül:

„Az első pillér az identitás-megerősítés. A második, hogy óriási összegekkel gazdaságfejlesztést indítottunk az egész Kárpát-medencében. Mindez egyrészt jó az ott élő magyarságnak, miután meg tud él, jó az ott élő többségi nemzethez tartozóknak, hiszen munkaalkalmat és infrastruktúra-fejlesztést jelent, jó a magyar államnak, mert ez egyfajta gazdasági expanziót jelent és pozitívan hat vissza, valamint jó az utódállamnak is, tekintve, hogy források érkeznek az adott országba – részletezte Semjén Zsolt. – A harmadik pillér az etnikai alapú magyar pártok támogatása.”

Az asszimilációval szembeni legfontosabb lépésnek a miniszterelnök-helyettes a kettős állampolgárságot tekinti.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerint is az erről szóló 2010-es parlamenti döntés határozta meg az új nemzetpolitikai irányt.

„Ha mást nem tettünk volna, csak a kettős állampolgárságról döntöttünk volna, büszkén mondhatnánk el, hogy szavaztunk erről, de természetesen itt nem álltunk meg – hangsúlyozta a politikus. – Ma már, tíz év elteltével talán már kijelenthető, hogy

a nemzetpolitika a magyar kormány egyik sikertörténete.”

Nemzetpolitika 2010–2020 című kiadvány számos területen nyújt bepillantást abba, hogy az elmúlt évtizedben milyen módon változott meg a külhoni magyarok élete, legyen szó oktatásról, kultúráról, gazdaságról, önkormányzatiságról vagy egészségügyről. A kiadvány a kulhonimagyarok.hu oldalon év végéig online is elérhető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×