eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Sok a kérdőjel a hálapénz tilalmának ellenőrzése körül

Elképzelhetetlen, miként lehetne ellenőrizni azt, hogy valóban megszűnt-e a hálapénz az egészségügyben – mondták az InfoRádiónak egészségügyi szakszervezeti vezetők. Sajtóhírek szerint a kormány januártól vizsgálná, betartják-e a paraszolvencia tilalmát.

Januártól már emelt bért kapnak az orvosok. Ennek egyik feltétele a hálapénz kivezetése volt. A vonatkozó jogszabály értelmében az egészségügyi dolgozók legfeljebb egyszer és csakis olyan tárgyat fogadhatnak el a betegektől, aminek értéke nem haladja meg a minimálbér havi összegének 5 százalékát, azaz 8 ezer forintot. A Népszava szerint ennek betartását már januártól ellenőrizné a kormány.

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke szerint az ellenőrzéseknél sokkal többet ér – az adott menedzsment részéről történő – szemléletformálás. Ha ez a kultúra ugyanis megvan, akkor ott vélhetően ki fog kopni a hálapénz rendszere, és a betegek sem fogják elősegíteni. Ugyanakkor, ha emellett nem elkötelezett az irányítás, akkor egészen biztos, bármilyen intézkedéseket is hoznak, meg fog maradni – tette hozzá Balogh Zoltán.

A MESZK elnöke elképzelni sem tudja, hogyan lehet ellenőrizni a hálapénz tilalmát. Az ellenőrzés meglátása szerint nem életszerű, hiszen ezek a szituációk általában olyan környezetben, szűk kapcsolatban alakultak ki, amikor adott a "megfelelő helyzet" a hálapénz átadására. Ezért nem gondolja, hogy az ellenőrzés folyamata tervezhető lesz.

A Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke sem tudja, miként lehetne vizsgálni a szabályok betartását, Szabad Zoltán szerint ráadásul a járványhelyzetben csak további feszültséget szülnének az ellenőrzések. Hiszen, mint emlékeztetett, az egészségügyben jelenleg mindenki túl van terhelve. A Covid-osztályokon dolgozók a járvány miatt, az úgynevezett tiszta kórházakban, osztályokon dolgozók pedig azért, mert az átvezénylések miatt sokkal kevesebben vannak. Tehát ebben az esetben valószínűsíthető, hogy az ellenőrzések végrehajtása feszültségforrásként fog jelentkezni – ismételte meg.

Az InfoRádió kereste az orvosbéremelésről korábban tárgyaló Magyar Orvosi Kamarát is, ám azt közölték, hogy – a szakszervezetekhez hasonlóan – az ellenőrzés mikéntjéről nem kaptak tájékoztatást a kormánytól. A részletekkel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériumánál és a belügyi tárcánál is érdeklődött az InfoRádió, amint válaszolnak, közöljük.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×