eur:
411.47
usd:
394.8
bux:
79403.02
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

A tüdőgyulladás ellen is lehet kérni oltást

Nemcsak az influenza, hanem a pneumococcus elleni védőoltást is tanácsos kérniük az időseknek és a krónikus betegeknek, így a koronavírusnak is kisebb támadási felület marad.

A vakcinával megelőzhető a koronavírus vagy az influenza szövődményeként jelentkező bakteriális eredetű tüdőgyulladás, amely a WHO adatai szerint a negyedik leggyakoribb halálok a világon.

Az influenza és a pneumococcus főleg az idős, több krónikus betegségben szenvedő korosztályt érinti, ők sokkal veszélyeztetettebbek, mint a fiatalabbak – mondta az InfoRádióban Kreft-Horváth Lóránd háziorvos, hozzátéve, a

60-65 év felettieket fenyegeti elsősorban,

és köztük is az olyan népbetegségben szenvedőket, mint a magas vérnyomás, a cukor- és szívbetegség, az asztma vagy a tüdőbetegség.

Ez az oltás védhet a koronavírus szövődményeként fellépő tüdőgyulladás ellen, de az influenza szövődményeként is nagyon gyakori a tüdőgyulladás, különösen a pneumococcus az időseknél, ezért is érdemes lehet alkalmazni.

"Aki még sohasem kapott ilyen oltást, annak a konjugált vakcinát javasoljuk, amely a leggyakoribb 13 pneumococcustörzs ellen véd, és

nem szükséges ismételni, élethosszig tartó védettséget ad"

– mondta a szakember.

Az oltást a háziorvosnál lehet felíratni, de Kreft-Horváth Lóránd azt javasolja, érdemes megvárni az influenza elleni védőoltást is, és akkor egy alkalommal a kettőt be lehet adatni. Így csak egyszer kell elmenni a rendelőbe, márpedig most az a cél, hogy az időseb páciensek minél ritkábban kerüljenek kontaktusba másokkal, így az orvossal is.

Családorvos: ha jön a koronavírus, legalább egy kicsit védettebbek leszünk

Torzsa Péter családorvos, a Semmelweis Egyetem Családorvosi tanszékének docense az InfoRádióban arra hívta fel a figyelmet, hogy a szóban forgó baktérium agyhártyagyulladáshoz is vezethet, és okozhatja a véráram fertőzését is.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy nagyon nehéz megállapítani, most mi okozza valakinek a megbetegedését, a baktérium vagy a koronavírus, épp ezért is fontos, hogy a megelőzésért tegyünk meg mindent, például oltassuk be magunkat.

"Ha jön a koronavírus, akkor már esetleg csak azzal kell megküzdenie a szervezetünknek"

- érvelt a családorvos.

Ha valaki már be van oltva, de a légzés nehézzé a köpet zöldessé válik, szúró háti fájdalmunk van és lázasak vagyunk, akkor tüdőgyulladásra lehet gyanakodni, de a baktérium ellen beoltva már védettek leszünk.

A védettség az oltástól számított pár héten belül alakul ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×