eur:
393.1
usd:
367.1
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Diákok védőmaszkban hallgatják a tanítás újraindításával kapcsolatos tájékoztatást egy középiskola tornatermében Duisburgban 2020. augusztus 12-én, a koronavírus-járvány idején. Észak-Rajna-Vesztfália tartományban 2,5 millió tanuló kezdte meg az új tanévet ezen a napon.
Nyitókép: MTI/EPA/Sascha Steinbach

Pedagóguskar: tartanak attól, hogy át kell állni egy másik üzemmódra

Tart attól, hogy a járvány az egész tanári karon végigsöpörhet, de nem tudja, hogy a tesztelés mennyiben jelentene megoldást – mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Horváth Péter hozzátette, hogy a hagyományos, normál tantervi oktatás lényegesen hatékonyabb a digitálisnál.

Horváth Péter szerint abban nem lehet vita, hogy a pedagógusok a magas rizikófaktorú csoportba tartoznak, miután nagyon sok diákkal találkoznak, különösen azokon az évfolyamokon, ahol már nem egy tanulócsoportot visznek, hanem óráról órára más osztályhoz kell beülniük tanítani, naponta akár 200-300 diákkal is találkozva „testközelből”. Ráadásul tudható, hogy a pedagógustársadalom az idősebb korosztályhoz tartozik, és sokan túl vannak már az 50., de akár a 60. életévükön is.

Hogy a tesztelés mennyiben segíthet, arról megoszlanak a vélemények – jegyezte meg a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke –, de úgy véli, ezt az egészségügyi pályán jártas szakembereknek kell eldöntenie. Hiszen, mint mondta,

a pozitív teszt hozhat bizonyosságot, a negatív azonban lényegi előrejelzéssel nem bír.

De hogy ezt milyen sűrűn lehetne alkalmazni, mindenkinek kötelezővé téve, arról a döntéshozatalban érintetteknek kell határozniuk – ismételte meg.

Horváth Péter egyetértett azzal, egy nem kellő időben észlelt eset miatt

akár egy teljes tanári karon is végigsöpörhet a vírus, és tart is ettől,

hiszen ebben az esetben az oktatásnak azonnal át kell állnia egy másik „üzemmódra”. Pedig meglátása szerint a hagyományos tantervi oktatás jó pár évfolyamon lényegesen hatékonyabb a digitálisnál. Különösen a legkisebb korosztályok esetében, hiszen a gyerekek otthonmaradása egy sor problémát generálna a családok számára, amit vélhetően nem mindenki tudna megoldani. És biztosra vehető, hogy komoly mértékben nőnének a különbségek, amelyek egyébként is az egyik legnagyobb problémát okozzák a hazai oktatási rendszernek – fogalmazott. Éppen ezért a teljes digitális átállás helyett valamilyen vegyes rendszert tudna elképzelni, amennyiben erre az egészségügyi helyzet lehetőséget nyújt.

Mint ismert, Merkely Béla nagyon optimistán nyilatkozott minap az InfoRádió Aréna című műsorában, úgy fogalmazva: két hónap múlva meglesz az oltóanyag. A Semmelweis Egyetem rektora azt is közölte, meglátása szerint a tanárokat is be kellene oltani az első körben, amivel Horváth Péter is teljes mértékben egyetért, drukkolva a kutatóknak. Hozzátette: nagyon jó hír lenne mindannyiunk számára, ha egy biztonságos tesztelés után valóban rendelkezésre állna a vakcina, lehetőséget biztosítva arra, hogy valóban a leginkább veszélyeztetetteket és a legtöbb kontakttal járó foglalkozásbeliek, köztük a pedagógusok, megkaphassák. És akkor a már említett digitális és hagyományos oktatás vegyítése már csak a kísérletezésnek lehetne a terepe.

A hagyományos tanévkezdésről, a folyamatos készenlétről és az oktatási intézményekben a koronavírus-fertőzés felbukkanása esetén alkalmazott lépésekről részletesen beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Maruzsa Zoltán, az Emmi köznevelésért felelős államtitkára. Az interjút elolvashatja itt, vagy akár alább meg is hallgathatja teljes egészében.

A tanév kezdete előtt Horváth Péter is az Aréna vendége volt. Az interjút itt elolvashatja, vagy meg is hallgathatja.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×