Az elmúlt hónapok kormányzati döntései ellehetetlenítették a települések gazdálkodását és veszélybe sodorták több ezer önkormányzati dolgozó munkahelyét – fogalmazott az InfoRádiónak a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke, ismertetve az érdekképviselet követeléseit:
- Növekedjenek a fizetési fokozatokhoz kapcsolódó szorzószámok, hiszen 38 650 forint tizenhárom éve az illetményalap.
- Ne megszorítsa, hanem támogassa a kormány az önkormányzatokat, biztosítva a járvány elleni védelmi költségek finanszírozását, hiszen közeleg a Covid második üteme, amihez pénzre lesz szükségük az önkormányzatoknak.
- Egyszeri költségvetési finanszírozás biztosítását azon önkormányzati dolgozók jutalmazására, akik többletmunkával a saját és családjuk egészségét is is veszélyeztették a helytállással fizikailag.
- Külön költségvetési támogatás biztosítását az önkormányzati intézményekben és cégekben dolgozók munkahelyeinek védelme érdekében.
- A gépjárműadó teljes elvonásáról szóló döntés törlését.
- Az idegenforgalmi adó felfüggesztésének törlését.
- A szolidaritási hozzájárulás 2020 évi mértékre történő visszaállítását.
- Legyen ismét munkaszüneti nap július 1-je, a közigazgatás napja, a köztisztviselők és kormánytisztviselők ünnepe.
- Ne korlátozza a törvény a szakszervezeti tagdíj levonását, törölje ezt a jogalkotó a törvényekből.
- Jöjjön létre nemzeti munkaügyi kerekasztal
- És ne csak az inflációhoz igazodjon a nyugdíjemelés, és a nyugdíjas a közszférában is dolgozhasson a nyugdíja megtartása mellett
– sorolta Boros Péterné.
Az önkormányzati sztrájk szeptember 2-án, 3-án és 4-én lesz, amennyiben addig nem tudnak megegyezni a kormánnyal – tette hozzá a szakszervezeti vezető. A törvény értelmében a munkabeszüntetés alkalmával
az ügyfelek csak a halaszthatatlan ügyeiket tudják intézni a hivatalokban,
ami katasztrófavédelmi szituációt, vagy haláleseti ügyintézést feltételez. Minden más halasztható, az önkormányzati hivatalok kompetenciájába tartozó ügyeiket nem fogják tudni az említett három napon elintézni – emelte ki Boros Péterné, hozzátéve, hogy nem szeretnének senkinek sem kellemetlenséget okozni, mert nem ez a céljuk.
Az MKKSZ elnöke egyelőre nem tudta megmondani, hogy hányan vesznek részt a sztrájkban, a jelentkezést ugyanis csak augusztus 29-én zárják le. Az önkormányzatoknál és azok cégeinél jelenleg 32 ezer ember dolgozik Magyarországon.