A 3000 működő gyógyszertárból 186 internetes kereskedelemmel is foglalkozik – emelte ki a szakértő. A szektor nettó árbevétele 2017-ben körülbelül 620 milliárd forint volt, ez azonban nem csak a gyógyszereknek, hanem más forgalmazott áruk eladásának is köszönhető. A veszteséges vállalkozások aránya – a korábbi évekhez hasonlóan – 7,9 százalék.
„Ez egy viszonylag stabil, megnyugtató működést jelent”
– fogalmazott Hankó Zoltán.
A gyógyszertárak által foglalkoztatottak összlétszáma meghaladja a 12 ezer főt.
A havi 60 millió forintot meghaladó forgalmú üzletekben a fizetés megfelel a nemzetgazdasági átlagnak, a kisebbeknél azonban ettől jelentősen elmaradnak a jövedelmek – tájékoztatott a kamara elnöke, hozzátéve: javaslataikat megküldték az egészségügyért felelős államtitkárságnak, és bíznak benne, hogy hamarosan elkezdődhetnek az egyeztetések is.
A szakértő elmondta: az olcsó gyógyszerek jogszabály által rögzített árrésképzése nem teszi lehetővé a forgalmazás költségeinek fedezését. Ráadásul az 5500 forint feletti gyógyszerek árrése csupán 990 forint, a több százezer forintos készítmények esetében is.
Hankó Zoltán szerint itt szükség lenne a kormányzati korrekcióra. A kis és közepes forgalmú gyógyszertáraknál a minimálbér és a garantált bérminimum biztosítása is aránytalanul nagy terhet jelent – tette hozzá.