eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: Pixabay

Új rendszer jön a hazai műtéteknél, nagyobb lesz a biztonság

A vérellátó rendszer nemcsak hazánkban, de világszerte is folyamatos kihívásokkal szembesül, hiszen míg az igény egyre növekszik, a véradományok száma csökken.

Minderre megoldást nyújthat egy nemzetközileg már jól működő program, amelynek célja, hogy a műtétek előtti megfelelő előkészítéssel a betegeknek ne legyen szükségük vérátömlesztésre. Ezzel a súlyos szövődmények is elkerülhetők - írta a Magyar Nemzet.

A PBM (Patient Blood Management) program lényege, hogy a beteget a lehető legnagyobb biztonságban tudják megoperálni. Ez pedig magában foglalja többek között a páciensek előkészítését a műtétekre, a beavatkozások közbeni vérveszteség csökkentését, valamint a műtét után felmerülő kockázatok minimalizálását is.

Gál János, a Magyar ­Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság elnöke elmondta: hazánk egyáltalán nincs lemaradva, hiszen más országokban is csak 2017–2018-tól működik a protokoll. – Németországból és Romániából már adataink is vannak, amelyek bizonyítják: a programban részt vevő betegek hamarabb felépülnek és kevesebb komplikációval szembesülnek – sorolta, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy

véradásra mindig szükség lesz, a program ezt nem váltja ki.

A program elindítását Gál János szerint több tényező is motiválta.

– Az egyik, hogy akinek problémája van a vérképzéssel, annál a műtét utáni időszakban sokkal magasabb a rizikófaktora a szövődményeknek, amelyekbe bele is halhat. Emellett folyamatosan csökken – hazánkban és egész Európa-szerte – a rendelkezésre álló vérkészlet, hiszen a toborzások, kampányok ellenére még mindig kevés a véradó.

A harmadik tényező pedig az, hogy maga a véradás szövet­transzplantációnak minősül, így annak ellenére, hogy a lehető legbiztonságosabb, azonos vércsoportba tartozó vért adjuk, lehetnek szövődmények – hangsúlyozta Gál János, aki szerint ezt a komplex protokollt – amelyet hazánkban az Országos Vérellátó Szolgálattal (OVSZ) közösen igyekeznek elterjeszteni – már több országban sikeresen alkalmazzák, például Németországban és Romániában. Lényege, hogy a betegek saját vérét használja és őrzi meg.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Sokat javult a férfiak és nők aránya a nemzetközi sportvezetésben; a múlt héten elsőként választottak női elnököt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság élére a zimbabwei Kirsty Coventry személyében, de még mindig vannak sportágak, amelyek esetében nagyon erős a férfidominancia. Az InfoRádió Kolbenheyer Zsuzsannát, a Magyar Jégkorong Szövetség elnökét, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Jégkorong Szövetség elnökségi tagját kérdezte.

Demkó Attila az ukrajnai békefenntartásról: jelképes törekvés, Európa önmagában kevés hozzá

Az Egyesült Államok segítsége nélkül nagyon mérsékeltek az európaiak lehetőségei, így a hajlandók koalíciója korlátozott számban legfeljebb elrettentő céllal küldhet katonákat Ukrajnába – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet Stratégiai Jövők Programjának vezetője. A biztonságpolitikai szakértő arról is beszélt, mely szankciók szigorításával lehetne még inkább megnehezíteni Oroszország helyzetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×