eur:
414.08
usd:
396.67
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Az aliglátó Tanai Csaba vakvezető labrador kutyái, a 11 és fél éves Enya és a 4 éves Bonca (sötétbarna) a XV. kerületben 2017. december 13-án. A férfi idős segítő kutyája, Enya 8 éves kora óta nem tudja ellátni feladatát, azóta Bonca vezeti őket. Tanai Csaba természetesen továbbra is gondozza a hűségesen megszolgált Enyát.
Nyitókép: Mohai Balázs (MTI)

Vakvezető kutyából is nagy a munkaerőhiány

Évente átlagosan 25 vakvezető kutyát képeznek ki Magyarországon – mondta az InfoRádiónak a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutyaiskola Alapítvány kuratóriumi elnöke. Mezősi Tamás szerint ennek a számnak legalább a tízszeresére lenne szükség.

A legtöbb vakvezető kutyát labrador retrieverek közül képzik – tájékoztatott Mezősi Tamás, hozzátéve: a fajtán belül nem minden egyed alkalmas a feladatra. A szakértő elmondta: a képzés az állat 1 éves korától körülbelül 2-2,5 éves koráig tart, időközben azonban adódhatnak olyan körülmények, amikor kikerül a tanfolyamról. Ilyen lehet, ha kiderül, hogy a folyamatos koncentráció vagy a bonyolult helyzetek megoldása nehézséget jelent neki. A kölyöknevelés után komoly egészségügyi vizsgálatnak is alávetik az ebeket, sőt a viselkedésüket is tesztelik.

Az alapítvány évente 15 kutyát képez ki, Magyarországon pedig megközelítőleg 50 ezer látássérült él, és mindössze 180 vakvezető négylábút regisztráltak, így óriási a hiány. A szakértő azt is hozzátette: nem mindenkinek segítene ez a lehetőség, hiszen a nem mozgó fekvőbetegeknek és a kutyát nem kedvelőknek nincs szükségük rá.

Angliában 40 millióan élnek, és évi 1000 vakvezető kutyát nevelnek fel, a 10 milliós Magyarországon ez a szám 25. Körülbelül 10-szer ennyi ebet kéne kiképezni egy esztendő alatt, hogy utolérjük a nyugat-európai ellátottsági szintet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×