eur:
400.45
usd:
365.17
bux:
0
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pixabay

Oktatásunk számokban: Brüsszel előállt jelentésével

GDP-arányosan többet költünk oktatásra az uniós átlagnál, ám kevesebben mennek egyetemre nálunk és nem javulnak az iskolaelhagyási számaink sem. Közzétette nagy felmérését az Európai Bizottság.

Magyarország az európai uniós átlagnál többet költött oktatásra 2016-ban: a GDP 4,9 százalékát fordította rá - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelésért felelős helyettes államtitkára az InfoRádióval kedden az Európai Bizottság által közzétett Education and Training Monitor 2018 kiadványra hivatkozva.

Maruzsa Zoltán elmondta, az Európai Unió országainak teljesítményét összegző jelentésben megállapították, hogy Magyarországon vonzóbbá vált a pedagóguspálya, és 2017-ben tovább nőtt a jelentkezők száma a tanárképzésben, különösen az óvodapedagógusok és a gyógypedagógusok körében. A gyógypedagógiai szakon a növekedéshez hozzájárult, hogy vidéken is indultak ilyen képzések - jegyezte meg Maruzsa Zoltán.

Az óvodában még rendben vagyunk

Mint ismertette, Magyarországon

a 4-6 éves gyerekek 95,7 százaléka jár óvodába, ez magasabb az uniós átlagnál. A roma gyerekek óvodai részvétele pedig közelít az országos átlaghoz, 91 százalékos,

így EU-s szinten magas, a régió tagállamai között pedig a legmagasabbnak számít.

A jelentésben Maruzsa szerint pozitívan nyilatkoztak az érettségi feltételeként bevezetett közösségi szolgálatról, valamint környezettudatosságra épülő programokat megvalósító iskolák egyre növekvő számáról.

Iskolaelhagyók, kevés egyetemista

Az Európai Bizottság felhívta rá a figyelmet, hogy 10 éven belül jelentős számú pedagógus vonul nyugdíjba. Ezt a minél vonzóbb életpálya kialakításával szeretnék orvosolni - emelte ki Maruzsa, aki szerint csökkenteni kellene az iskolák közötti teljesítménybeli különbségeket, ezt a célt szolgálta az iskolák fenntartásának államosítása.

Az InfoRádió kérdésére válaszolva Maruzsa megerősítette,

sokan hagyják el igen fiatalon az oktatási rendszert, és nyugtalanítónak nevezte, hogy ebben nem sikerül javulást elérni.

A felsőoktatásba beiratkozók alacsony arányát úgy kommentálta,

a magyar cél eleve az uniós cél alatt van.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Másodlagos amerikai büntetővám Magyarországnak? - Szakértő: Trump cukorkát és korbácsot is használ

Donald Trump másodlagos büntetővámokat helyezett kilátásba azok ellen az országok ellen, amelyek orosz olajat vásárolnak. Az amerikai elnök bejelentését többen úgy értelmezik, hogy minden olyan importot büntetővám sújtana, amely orosz olajat importáló országból származik. A lépés ennek értelmében Magyarországot és Szlovákiát is érintené. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője szerint azonban Trump csak fenyegetőzik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Esni kezdett a forint a brutális vámháború hírére

Esni kezdett a forint a brutális vámháború hírére

A szerda éjjeli és csütörtök hajnali kereskedésben komoly pénz- és tőkepiaci következményeket okoztak Donald Trump amerikai elnök brutális vámbejelentései, amelyekre csütörtökön reggel kis eséssel reagált a forint: az euró jegyzése 400-ról 401-ig gyengült. Az elemzői reakciók szerint a vámemelések nagyobbak, mint amire számítani lehetett, és így a várható hatások elemzése, valamint a válaszlépések még bizonyára jó ideig a legfontosabb mozgatórugók lesznek a pénz- és tőkepiacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×