eur:
413.82
usd:
401.82
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell
Lánczi Tamás, az alapítvány vezető elemzője a Századvég Alapítvány Merre tart Európa? - A Project 28 kutatás eredményei című konferenciáján a budapesti Larus Rendezvényközpontban 2016. július 19-én.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Lánczi Tamás: patthelyzet állhat be a kontinensen

Ma az Európai Unióban a szuperállam víziója és a nemzetek Európája koncepció áll szemben egymással – mondta a Századvég Alapítvány vezető elemzője az InfoRádió Aréna című műsorában. Belpolitikailag jól jött a Fidesznek a Néppárttal való konfliktus, ugyanis ez összekovácsolta a kormányzópárt táborát – vélekedett Lánczi Tamás.

Az egész európai politikában egy új fejezet nyitott meg a Sargentini-jelentés – mondta el Lánczi Tamás. Századvég Alapítvány vezető elemzője szerint a korábbi feszültségek felszínre törtek és ez átalakítja a jelenlegi politikai törésvonalakat. „Az egyik sarokban vannak a föderalisták, a másikban a nemzetállam képviselői” – fogalmazott, hozzátéve: ez teljesen új helyzetet hoz létre, hiszen háttérbe szorulnak az eddig ideológiai alapon fennálló különbségek.

Lánczi Tamás hangsúlyozta: a "Nemzetek Európája" mozgalom vezetője Orbán Viktor. Az elemző szerint a magyar miniszterelnök ellenségképpé vált, aki mögé Angela Merkelék megpróbálják besorolni a szupranacionalista erőket.

A szakértő úgy látja:

ez a vita ugyanakkor egy hosszabb távú politikai csatát indít el, ami nem ér véget a májusi európai parlamenti választással.

„Arra számítok, hogy inkább egyfajta patthelyzet fog beállni a kontinensen” – hangsúlyozta, hozzátéve: egyes államok ellenezni, mások támogatni fogják a nemzetek feletti Európát. Lánczi Tamás kiemelte: Berlinben azt gondolják, ha az Amerikai Egyesült Államok sarokba szorítja a kontinenst,

fel kell építeni Németország központtal egy európai szuperállamot.

Német fenyegetés

A Néppárttal kialakult konfliktust a szuverenitás és bevándorlás vitára fordítja le a Fidesz, amit értenek az emberek – mondta el Lánczi Tamás. A szakértő a Fidesz-tábornak a nemzeti önérzet egy olyan kérdés, ami mindent felülír. A kormány számára jól menedzselhető a konfliktus – vélekedett. Egyelőre a németek is óvatosak a fenyegetőzéssel, hiszen gazdasági kapacitásuk jelentős része van Magyarországon.

A szakértő úgy látja: ha a Fideszt kizárják a Néppártból, rövidtávon ugyan presztízsveszteséget jelent, viszont szerinte ez csak egy májusig tartó probléma. Szerinte a föderalisták új pártcsaládot kívánnak alapítani, ebbe pedig a Fidesz valóban akadályozó tényező lenne.

Lánczi Tamás hangsúlyozta:

több pártot tud a Fidesz maga mellé állítani a nemzetállami elgondolás mentén,

amelyek nem hajlandók a nyugat-európai, úgynevezett politikai korrektség nyelvét használni, és érzik, hogy a német túlerősödés a kárukra lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Robert Fico: Minden humanitárius segélyt megvonhatunk Ukrajnától

Robert Fico: "Minden humanitárius segélyt megvonhatunk Ukrajnától"

Az Ukrajnának nyújtott összes humanitárius segítséget leállíthatja Szlovákia – egyebek között ezt jelentette be az ország miniszterelnöke Brüsszelben. Ezek lehetnek Szlovákia válaszlépései arra, hogy Kijev nem hosszabbította meg az orosz földgáz szállításáról szóló szerződést.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×