eur:
411.19
usd:
392.91
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Tízezer és húszezer forintos bankjegyek egy pénztárcában. Magyarország ma is hivatalos fizetőeszközét, a forintot, 70 évvel ezelőtt, 1946. augusztus elsején vezették be. A pengőt felváltó új pénz nevét I. Károly történelmi aranyforintjáról kapta.MTVA/Bizományosi: Faludi Imre  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: Faludi Imre

Ismét bedobták az alapjövedelem ötletét - mit is jelentene

Bevezethetőnek tartja az alapjövedelmet Magyarországon Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese. A politikus Sarath Davala indiai szociológussal tartott sajtótájékoztatóján az indiai alapjövedelem-kísérletek eredményeit ismertette.

Indiában 2011-2013 között, másfél éven keresztül kilenc faluban bevezettek egy viszonylag csekély összegű alapjövedelmet és azt vizsgálták, hogy az indiai falusi társadalomnak milyen eredményeket hoz ez az új intézkedés - mondta Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese.

"Azt tapasztalták hogy

nemcsak a szegénység csökken, nemcsak az éhezést sikerült szinte teljesen felszámolni és a minőségi éhezést is visszaszorítani, hanem a gyerekek iskolalátogatása is sokkal kiszámíthatóbb lett,

alacsonyabb lett a lemorzsolódás, illetve pozitív egészségügyi hatások is voltak, és ami Magyarországra nézve a legfontosabb:

pozitív munkaerőpiaci hatások is mutatkoztak."

- emelte ki a pozitív hatásokat a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese.

Motiválja a munkába állást

Indiában azt sikerült bebizonyítani, hogy az alapjövedelem ösztönzi a munkába állást, vagy segíti a vállalkozóvá válást, tehát nem ellenösztönző, amivel néhányan gyanúsították - jegyezte meg Tordai Bence.

Mint mondta, Magyarország jelentős részén harmadik világbeli szegénység van,

a szegénység enyhítése legalább olyan fontos cél, mint hogy egy hatékonyabb munkaerőpiac jöjjön létre, növekedjen a bérszínvonal, nagyobb legyen a szociális biztonság.

Magyarországon működő modell?

Finnországban konferenciát tartottak az alapjövedelemről, 2017 január 1-től tesztelik két éven át ezt a rendszert. Magyarországon is volt erről vita, akkor az ellenzők azt mondták, hogy az alapjövedelem komolyan megterhelné az államkasszát.

Tordai Bence szerint egy jelentős átrendezéssel meg lehetne oldani az alapjövedelem kigazdálkodást. Elmondta, a Párbeszéd évek óta benyújtja az alapjövedelem költségvetését.

"Korábban 2200, most 2500 milliárd forint átcsoportosításáról lenne szó, és a finnországi konferenciának is az volt az egyik fő kérdése, hogy hogyan lehet finanszírozni az alapjövedelmet. Kimondták, hogy komolyan

be kell vonni a közteherviselésbe a nagyvállalatokat, a felső tízezret, a bankokat, mert a legtöbb országban ezek kikerülnek, kihúzzák magukat az adófizetés alól.

Vagyonadóra van szükség, és sokkal igazságosabb elosztásra" - tette hozzá.

A munka és a jövedelem újragondolása

Számos országban folynak kísérletek: Skóciában, Olaszországban, Spanyolországban, de még sehol nem merték bevezeti az alapjövedelmet. A Párbeszéd frakcióvezető-helyettese szerint még gyűjtenünk kell a a tapasztalatokat ahhoz, hogy ezt a lépést meg lehessen tenni, hiszen

jelentősen átírná a mai tudásunkat a szociális szféráról, a biztonságról, a munkára ösztönzésről és egy csomó olyan dologról, amiről kicsit 20. századi módon gondolkodunk.

"A technológiai forradalommal és ennek következtében a munkaidő szükségszerű és kényszerű csökkenésével át fog rendeződni az életünk és egyre kevesebben egyre kevesebbet fognak dolgozni, ha ez így megy tovább, akkor nem kérdés, hogy amikor a robotok dolgoznak és egyre kevesebb embernek lesz kereső munkája, akkor

újra kell gondolni, amit a munkáról és amit a jövedelemről gondolunk"

- mondta Tordai Bence.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×