eur:
404.79
usd:
375.38
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső

Magyarország kettészakadt - ez várható most

Az életminőség változásának szempontjából két részre szakadt Magyarország, amin a vidékfejlesztés átalakítása változtathat – állapította meg egy több évtizeden átívelő tanulmány.

Míg agrártámogatásokra 4154 milliárd forintot költöttünk 2007 és 2014 között, addig az egyéb, a vidék fejlődését segítő programok mindössze 340 milliárd forintot kaptak, pedig a támogatások elosztásának kiegyensúlyozására lenne szükség ahhoz, hogy a magyar vidék elnéptelenedését megelőzzük – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal tanulmányából, amelyet a Világgazdaság idéz. Célszerű lenne elérni az EU-nál, hogy a vidék- és agrárfejlesztési források elosztását a tagállamok alakítsák ki, hogy differenciált támogatásokat kaphassanak a magyar gazdák. A 10 ezer fő alatti településeken érdemes lenne kidolgozni az agrártermelők átalány jellegű, jövedelemkiegészítő támogatását, és jól jönne az elmaradott térségeknek adókedvezményt nyújtó programok kidolgozása is – áll az anyagban. Fontos lenne az infrastruktúra, ezen belül az IT-szektor fejlesztése, ebben ugyanis még a nyugat-európai országokat is megelőzhetjük.

Ezekre az intézkedésekre elsősorban azért van szükség, mert a mostani folyamatok azt mutatják, hogy a következő harminc évben elnéptelenedik a magyar vidék, ha nem történik változás. A népességfogyás kétharmada ugyanis a vidékhez köthető, ahol a lélekszám 2050-ig további 1,5-2 millió fővel csökkenhet, ami gyakorlatilag a kiürüléssel egyenlő. Ma két, jól elkülöníthető térségre osztható fel Magyarország az életminőség 2001 és 2015 közötti javulásának szempontjából, ebből az egyik az alacsony fejlettségű országrész, ahol a népesség 81 százaléka vidéken (10 ezer fő alatti településen) él.

A két, jól elkülönülő területet azonban nem a Budapest és a vidék, de még csak nem is a kelet–nyugat típusú felosztás mutatja. Az ország legnagyobb életminőség-javulást elérő tömbje Győr-Moson-Sopron, Vas és Veszprém megyét, Zala északi részét, Somogy Balaton menti részét, Bács-Kiskun északi sávját, Pest megye túlnyomó részét (a Tápióság kivételével) és Nógrád, illetve Heves megye nyugati végeit tartalmazza. Ez az ország területének 24 százalékát teszi ki, de a népesség csaknem fele (47 százaléka) él itt. Az életminőség átlagosan 4,26 ponttal változott ezekben a kistérségekben (a tanulmány szerzői pontokkal jelezték az életkörülmények relatív javulását). A fejlettebb országrészt egy szűk, átmeneti sáv veszi körül, ahol közepes életminőség-javulást mértek – 2,82 pontot adtak rá a kutatók. Érdekes, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye nagy része is ide tartozik. Az ország területének mindössze 13 és a lakosságnak a 12 százaléka tartozik ebbe a semleges életminőség-javulást felmutató zónába.

Az alacsony fejlődésű területek délről és keletről körülölelik a fejlettebb részeket, ezekben egyáltalán nem vagy csak kis mértékben javultak az életkörülmények a kutatás által vizsgált időszakban, a felmérést végzők 1,26 pontot adtak az életkörülmények változására. Ugyan hazánk területének 35 százaléka tartozik ide, ám a népesség mindössze 16 százaléka él ezeken a településeken. Mind a két nagy tömbben találunk kiugró településeket, a nagyobb életminőség-javulást felmutató tömbből lefelé kilógnak a nagyobb váro­soktól távolabb eső térségek (átlagosan 1,53 ponttal változott az életminőség), míg az alacsony fejlettségű országrész a nagyobb városok, ipari központok jelentenek kivételt, ahol 3,69 pontra értékelték az életminőség változását. Az alaptömbhöz képest jelentős eltérés mutatja, hogy ezek a kiugró kistérségek valójában szigetként ékelődnek a két nagy tömbbe.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×