eur:
388.83
usd:
361.98
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály
Darák Péter: választási vészhelyzetre is felkészül a Kúria

Darák Péter: választási vészhelyzetre is felkészül a Kúria

A 2018-as országgyűlési választások előtt komoly felkészülés vár a bíróságokra, a bírói kar szinte minden tagját bevonhatják a szavazással kapcsolatos ügyekbe - hangsúlyozta az InfoRádió Aréna című műsorában a Kúria elnöke. Darák Péter arról is beszélt, hogy 2018-ban milyen joggyakorlat-elemző csoportok felállítását tervezik.

A jövő évi országgyűlési választások előtt komoly felkészülés vár a bíróságokra – hangsúlyozta az InfoRádió Aréna című műsorában Darák Péter, a Kúria elnöke.

 „Természetesen technikailag is fel kell készülni arra, hogy egy-egy választás alkalmával két-háromszáz ügy érkezik a Kúriára. A tizennyolc közigazgatási bírónak többnyire háromnapos, de van, hogy rövidebb határidő alatt kell döntést hozniuk. Éppen ezért évtizedekre visszamenően az a gyakorlat alakult ki, hogy

a választási bíráskodásban a közigazgatási kollégium minden bírája és tanácsa részt vesz.

Az előző választások alkalmával vészforgatókönyveket alkottunk: megkérdeztük az ítélőtáblákat,  hajlandók-e megengedni, hogy vészhelyzet esetén bírákat rendelhessünk a Kúriára. Segítőkészek voltak, a fiókomban volt egy lista, amelyen több tíz bevethető ítélőtáblai bíró neve szerepelt.”

Darák Péter arról is beszél, hogy 2018-ban milyen joggyakorlat-elemző csoportok felállítását tervezi a Kúria. Hozzátette: főleg a közszereplők ügye, a véleménynyilvánítás szabadsága és a magánélet védelme lesz a középpontban.

 „A magánélet védelmének kérdésében van talán a legtöbb vihar az ítélkezés körül, gondoljunk a rendőrképmásügyekre, a sajtótájékoztatók alapján megjelent médiaközleményekre, a közszereplők tényállításairól vagy véleménynyilvánításairól szóló jogvitákra. Sokszor került szóba, hogy hol húzódnak a magánélet határai, például egy közszereplő esetén hol található a csökkentett védelem határa.”

A bírói karnak arra kell figyelnie, hogy a feladatait elvégezze, nem pedig a külvilág visszajelzéseire kell reagálnia

- nyomatékosította az Arénában a Kúria elnöke.

„Igyekszem súlyozni ezeket a megnyilvánulásokat. Figyelemmel kell lenni arra is, hogy ezek milyen közhangulatban születnek. Nyilvánvaló, hogy jövő év elején, amikor a Kúria előtt több száz ügyet magába foglaló választási jogorvoslati feladat áll, arra kell koncentrálni, hogy az alkotmányos feladat teljesíthető legyen, nem pedig az ebből a szempontból kevésbé fontos kérdésekkel kell foglalkozni.”

Darák Péter hozzátette: a magyar igazságszolgáltatás egyes területeken európai szinten is jól teljesít, az elmúlt években jelentős lemaradást sikerült behozni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×