A történetírás és a történelemtudomány eltér a természettudományoktól. A világ bármely pontján elvégezhető ugyanaz a kémiai vagy fizikai kísérlet, és számtalanszor megismételhető – mondta az InfoRádiónak Romsics Ignác. A történelem pontosan nem ismert számunkra, vannak nyomai – dokumentumok, régészeti leletek, írások, elbeszélések – melyek alapján a történész megpróbálja rekonstruálni a múltat. De tudnia kell, hogy soha nem lesz tökéletes: a rekonstrukció részben konstrukció – hangsúlyozta.
A szakembereknek így a rendelkezésre álló nyomokból kell összeállítania egy narratívát, amely mindenképp tartalmazza a szubjektivizmust, az író értékrendjét.
A szakmáját komolyan vevő történész törekszik arra, hogy ne egyéni igazságokat mondjon el, hanem a valódi múltat.
Nagy különbség van a kiegyensúlyozott fejlődéssel rendelkező országok és a – Magyarországhoz hasonlóan – hektikus múltú nemzetek történelemszemlélete között, különösen, ha diktatórikus időszakokat is megélt – véli a történész. Mindkét esetben vannak viták a történelmet illetően, de a egyenletesebb múlttal rendelkező államokban „nem élet-halál harc”, és nem gondolják azt, hogy múlt megítélésén múlik a jövő – tette hozzá.
A párizsi Panthéonban helyezték örök nyugalomra Francois Mitterand szocialista és Charles de Gualle konzervatív-nacionalista elnököt egyaránt. Moszkva esetében azt látjuk, hogy időnként kihozzák a Kremlből, máskor beviszik oda egyes emberek emlékét, nagy politikai váltáskor a történelmet is újraírják – hozott példát Romsics Ignác.
A teljes beszélgetést Romsics Ignác történésszel meghallgathatják vasárnap este 6 órától az InfoRádió Aréna című műsorában.