Kovács Róbertet azért kereste meg az InfoRádió, mert a Terrorelhárítási Központ és a Nemzetvédelmi Egyetem közvetlen szomszédságában lévő telep lakói rettegésben tartják a környéket; az 1-es villamos peronján és a Stadionok metrómegállónál vásárolnak, illetve használnak kábítószert, köztük egy új típusú drogot, amitől a közelmúltban néhány napon belül 21-en lettek rosszul.
„A köznyelv gettónak nevezi, de azt gondolom, hogy helyesebb szegregátumnak nevezni azt a két lakóépületet, ami a Hős utcában áll Kőbányán” - fogalmazott Kőbánya polgármestere.
Már az építésükkor sem magas komfortfokozattal készültek ezek az épületek a 30-as években. A függőfolyosós házakban a szoba-konyhás lakásokhoz a folyosón helyezték el a wc-t, több lakás használt egy mosdót – mondta.
„Sajnos a 2000-es évekre előállt az a helyzet, hogy az itt lévő 300 lakásnak a felét a korábbi önkormányzat értékesítette, a maradék lakásokba pedig nehezebb sorsú, problémás családokat telepített. Itt viszonylag alacsony az iskolázottság szintje, magas a munkanélküliség aránya, és nyilván minden ilyen szegregátum elindul egy úton, ami nem felfelé vezet” - idézte fel a polgármester.
A kábítószer-fogyasztás az egyik legnagyobb probléma ezen a környéken. Ez a probléma most már kiáramlik ebből a szegregátumból az 1-es villamos megállójáig, illetve egészen a Stadionok metróállomásig. Sőt, már sokkal messzebbről vonzza a Hős utca azokat, akik fogyasztókká váltak. Nagyon rossz minőségű, alacsony árú kábítószereket terjesztenek ezen a területen – mondta.
Hozzátette: a probléma egyébként nem ma kezdődött, de mostanra vált olyan szintűvé, ami már a közvélemény ingerküszöbét is átlépi.
Bízik abban, hogy ez nemcsak a közvélemény, hanem mindenki más ingerküszöbét is átlépi, aki képes és akar tenni azért, hogy ez a helyzet változzon.
„Az önkormányzat nagyon sokat tett az elmúlt években azért, hogy magát a telepet, a telep helyzetét kezelje, de sajnos a magántulajdonban lévő lakások sokaságával nehéz mit kezdeni, illetve azzal a több mint száz millió forintos tartozásállománnyal is, amit az itt élő magántulajdonosok halmoztak fel a közműcégeknél” - mondta Kőbánya polgármestere.
„Ezeket az épületeket le kell bontani, ezeket a szegregátumokat meg kell szüntetni” - fogalmazott Kovács Róbert.
Az önkormányzat az elmúlt öt évben már nem adott bérbe itt lakást, a 150 bérlakás jelentős része már üres.
„Rövid időn belül eljutunk addig a pillanatig, amikor már csak magántulajdonú lakás lesz az épületekben. Ott válik igazán nehézzé a kis lakótelep helyzete, hiszen az önkormányzat sok esetben még a magántulajdonosok helyett is helyt áll bizonyos dolgokért, például elszállíttatjuk a szemetet, takarítunk. De ha már az önkormányzat nem lesz jelen az épületben, akkor a magára maradt épületek pillanatok alatt még nehezebb helyzetbe kerülnek” - vázolta a polgármester.
Éppen ezért Kovács Róbert nem lát más megoldást, mint egy olyan pályázati lehetőséget, akár állami támogatást, ami lehetővé tenné azt, hogy ezt a szegregátumot közös erővel felszámolják.
„Nyilván az önkormányzat hajlandó ebben anyagi áldozatot is vállalni, de teljes egészében önerőből nem megy” - jelentette ki.
„Mivel 150 lakásban lakik magántulajdonos, akiket ki kell váltanunk, több milliárdos összegre lenne szükség. Nyilván az ingatlan önmagában nem ér ennyit, de a probléma kezelése mindenképpen. Ráadásul a lakótelep olyan helyen fekszik, ami hasznosítható lenne az állam számára is” - mondta Kőbánya polgármestere.