Egy helyi farmer nagytestű állatokhoz tartozó csontokat talált, amelyekről a helyi múzeumok kutatóinak vizsgálatai alapján kiderültek: egy hatalmas dinoszauruszhoz tartoztak – számolt be Ősi Attila paleontológus.
„A napokban publikált cikkben azt írják, a csigolyák, végtagcsontok méretei alapján
az állat hossza körülbelül 37 méter lehetett,
ezzel az eddig feltárt legnagyobb dinoszaurusz. A ma élő gerinces állatok között is a leghosszabb, de nehéz így összevetni.”
A meglévő csontokból készítettek egy rekonstrukciót, ami arra enged következtetni, hogy a hossza a legnagyobb kékbálnáéval vetekszik, a testsúlya viszont messze nem éri el azt – mondta a paleontológus. Ősi Attila hozzátette, négy oszlopszerű lábon, valószínűleg elég lassan közlekedett, hiszen nem lehetett könnyű a szárazföldön megtartani egy 50-70 tonnás súlyt. Más mint a kékbálnának a százhúsz tonnát a vízben – fűzte hozzá az MTA korábbi Lendület-ösztöndíjas kutatója.
A Patago Titannak keresztelt állat száz-száztíz millió évvel ezelőtt élhetett – mondta Ősi Attila. A paleontológus hozzátette, az eddigi legnagyobbak valamivel fiatalabb kőzetrétegekből származnak, meglepetés volt, hogy
ilyen korai formák már ekkora testméretet öltöttek.
Azért a dél-amerikai kontinensen vannak leginkább dinoszaurusz-maradványok, mert ott vannak olyan száraz, kitett területek, amelyek alkalmasak arra, hogy a kőzetek a felszínre kerüljenek – mondta az MTA korábbi Lendület-ösztöndíjas kutatója.
„Néhány éve a saját szememmel láttam, hogy egy-másfél méteres csontok hevertek a bozótosban, a kiszáradt vízmosás oldalában. Azon a területen a krétai időszakban rengeteg folyóvízi és szárazföldi üledékes kőzet rakódott le, amelyekben maradványok vannak. Ha ezek manapság jól kitett vidékek, az erózió, a szél, az eső pusztítja őket, újabb és újabb leletek kerülnek elő. Ez a titka a legnagyobb dinoszaurusz lelőhelyeknek” - hangsúlyozta Ősi Attila.