eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ezért szólalt fel Lovász László a CEU-ügyben - hetilapszemle

Ezért szólalt fel Lovász László a CEU-ügyben - hetilapszemle

A magyar tudomány érdeke, hogy a CEU változatlan feltételek mellett, zaklatás nélkül folytathassa működését Budapesten - hangsúlyozta a Heti Válasznak adott interjúban a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. A Figyelő a vadonatúj akkutechnológiákról közölt összeállítást.

A Heti Válasz interjút közöl a Magyar Tudományos Akadémia újraválasztott elnökével. Lovász László a CEU működését érintő törvényjavaslatról azt mondta, olyan akadémikussal nem találkozott, aki a CEU budapesti működésének hasznát vagy az ott folyó tudományos munka értékét megkérdőjelezte volna. Olyannal igen, akinek nem volt rokonszenves, hogy az egyetem azonnal kivitte nemzetközi színtérre a vitát.

A világhírű matematikus hangsúlyozta, hogy most sem foglalt volna állást az akadémia, ha nem a magyar tudomány működését közvetlenül érintő kérdésről volna szó, de mivel a CEU ügye ilyen, most szólni kellett. Lovász László kiemelte, hogy a magyar tudomány érdeke, hogy a CEU változatlan feltételek mellett, zaklatás nélkül folytathassa a kutatást, a szintén hasznos nemzetközi oktatást, ami a magyar államnak nem kerül egy forintjába sem.

A Princeton és a Yale Egyetem volt professzora arról is beszélt, hogy több területen

világviszonylatban is vezető tudósok dolgoznak a CEU-ban,

megemlítette a kognitív pszichológiát, a közgazdaságtant, valamint a Barabási Albert-László nevével fémjelzett hálózatelméletet. Ha ezek a kutatások elköltöznének Budapestről, óriási veszteség érné a magyar tudományt – tette hozzá Lovász László.

A Figyelő összeállítást közöl a vadonatúj akkutechnológiákról. A lap kiemeli, hogy várhatóan erősebbek, tartósabbak, sokkal gyorsabban és több alkalommal újratölthetők, valamint igazán környezetkímélők lesznek a nem túl távoli jövő akkumulátorai. Közülük néhány már kapható.

A hetilap megemlíti, hogy nemrég került forgalomba a világ egyik legújabb technológiája, a japán fejlesztésű akku nem hevül fel, nem robban, teljes mértékben lemeríthető, háromezer-hatezerszer újratölthető, és a hírek szerint hússzor gyorsabb, mint a riválisai.

Egy szingapúri egyetemen régóta a lítiumionos akkumulátorok tökéletesítésén dolgoznak. A mostaniaknál akár hússzor gyorsabban lehet tölteni őket,

a 70 százalékos telítettséget pedig csak két perc alatt elérik.

Ráadásul a mai lítiumionos akkumulátorok ezerszeres töltési ciklusával ellentétben ezeket akár tízezerszer is fel lehet használni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×