eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Enyedi Zsolt: Nem tárgyalás, információcsere, de akár hasznos is lehet

Enyedi Zsolt: Nem tárgyalás, információcsere, de akár hasznos is lehet

Bár a tudományos akadémia szervezésében rendezett fórumon ezen a héten nem közeledett a Közép-európai Egyetem és a kormány álláspontja, az intézmény rektorhelyettese az InfoRádióban azt mondta, bizakodva tekint a jövő heti tárgyalásra.

Enyedi Zsolt jelezte, a rendezvényen egyértelművé vált, hogy a magyar kormány elhúzódó folyamatban gondolkodik és ragaszkodik ahhoz az elképzeléshez, hogy a magyarországi székhelyű Közép-európai Egyetemre alapozódjon a megoldás, az amerikai székhelyű CEU kiszorulhat Magyarországról. A Közép-európai Egyetem rektorhelyettese hangsúlyozta:

számukra ez nem elfogadható.

„Azzal mi is egyetértünk, hogy azonos szabályok vonatkozzanak minden Magyarországon működő felsőoktatási intézményre. Ez eddig is így volt, speciális szabályok azonban léteznek, rengeteg kivétel van a felsőoktatási törvény jelenlegi formájában.”

Az április elején - sürgős eljárással - elfogadott törvénymódosítás szerint az  unión kívüli székhelyű egyetemek csak kormányközi egyezmény birtokában működhetnek Magyarországon, és csak azok, amelyeknek anyaországukban is van kampuszuk.

Palkovics László, illetve a kormány más képviselői többször is hangsúlyozták, hogy a módosítás célja, hogy minden felsőoktatási intézményre vonatkozzanak azonos szabályok és a Közép-európai Egyetemet nem veszélyezteti a változtatás.

Nem az egyenlőség felé tett lépés az, ha egy külföldi kampusszal nem rendelkező külföldi intézmény Magyarországon ne adhasson diplomát – fogalmazott a Közép-európai Egyetem rektorhelyettese.

Ezáltal senkinek nem lesz jobb

– tette hozzá Enyedi Zsolt.

„Annyi a következménye, hogy egy lehetőséget, amit eddig a CEU biztosított, a továbbiakban nem biztosíthat, ez inkább az egyformaság felé tett lépés.”

Az eddigi egyeztetések Enyedi Zsolt szerint nem voltak tárgyalások, mert mint mondta, olyan esemény még nem volt, ahol a feleknek jogosítványuk van az új megoldásra, és nem is látja, hogy lenne ilyen a jövőben. Bízik abban, hogy a kormány és az egyetem képviselőinek jövő heti találkozása információcsere szempontjából hasznos lesz.

„De az sem tárgyalás, sokkal inkább technikai jellegű egyeztetés, információcsere, amelyen talán többet megtudunk arról, hogy mit jelentenek a törvény passzusai. Mit ért a kormány az amerikai szövetségi szintű előzetes megállapodáson, az Egyesült Államokban folytatott oktatási tevékenység alatt. Valószínűleg ők is információkat szeretnének kapni a működésünkről, arról, hogyan hat ránk a törvény.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×