„Elvileg az unión belül kötelesek elfogadni a magyar orvosok által felírt receptet, feltéve, hogy a kollégák olvashatóan írják a vényeket. Azonban problémát szokott okozni, hogy a receptre a magyar orvosok a gyógyszer gyári nevét szokták ráírni.
Ha tehát külföldre készülünk, mindenképp kérjük meg a háziorvosunkat, hogy a gyógyszer hatóanyag-tartalmát is tüntesse fel”
– tanácsolta az InfoRádióban Felkai Péter.
Az utazásorvos elmondta, hogy az Európai Unióban nincsen egységes márkaneve a gyógyszereknek. A gyártók más-más – igaz, hasonló - néven forgalmazzák termékeiket az egyes országokban.
„A legjobb tanács, amit egy utazónak adhatunk, különösen ha krónikus betegségben szenved és álladó gyógyszereket kell szednie, hogy pontosan írja fel: milyen gyógyszert szed, annak mi a hatóanyaga, hány milligrammos a tabletta és mi a szedési előírás” – ajánlotta Felkai Péter.
Felhívta a figyelmet arra, hogy
nem minden európai tagállamban ugyanolyan mértékben támogatottak az egyes gyógyszerek,
ráadásul e szabályok elég gyorsan változnak.
Tehát amennyiben valaki közgyógyellátás keretében itthon ingyenesen kapja meg a gyógyszereit, az nem biztos, hogy más országban is díjmentesen tudja beszerezni a tablettáit – jelezte az utazásorvos.
Hozzátette: ilyen esetben elvileg vissza lehet igényelni a külföldön kiváltott gyógyszer árát, de az is borzasztó bonyolult. Egyszerűbb, ha az orvos itthon három havi adagot ír a receptre.
Mindenképpen javasolt, hogy az út időtartamának megfelelő gyógyszerkészletet vigyen mindenki magával
– tanácsolta Felkai Péter.