eur:
388.8
usd:
361.99
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Nem lesz többé Olimpia szálló

A XII. kerületi önkormányzat egy előzetes szakértői eljárással elindította az elhagyatott Olimpia Szálló kisajátítását a napokban - tudta meg az Index Váczi János alpolgármestertől.

Az önkormányzatnak azért van szüksége az ingatlanra, mert a Normafa-koncepció, amire 7 milliárd forintot biztosított a kormány, parkkal számol a szálló helyén, mellette az Eötvös út-Konkoly-Thege út találkozásánál pedig parkolókat építenek. Itt lenne nem messze a Normafa kapuja, ide futna fel a meghosszabbított fogaskerekű, nem messze tőle információs központ lesz - írja az Index.

A mára lepusztult Olimpia hotel aranykora az 1972-es átadás után két-három évvel kezdődött, és egészen a nyolcvanas évek végéig, a kilencvenes évek elejéig tartott. Jártak ide a fociválogatott tagja, vezetői, Barótitól Puskás Öcsiig, vízipólósok, például Kárpáti György, vagy ökölvívók, birkózók. A hotelben gyakran rendeztek divatbemutatókat, konferenciákat, itt laktak például a nemzetközi gazdasági konferenciák delegáltjai a nyolcvanas években.

1993-ban privatizálták, a vevő az IBUSZ volt. Az új vezetés stratégiája nem jött be, megváltozott és csökkent vendégkör. Az addig prosperáló szálló három évig veszteséget termelt, majd bezárt. A tulajdonos többször próbált túladni az ingatlanon, de a magas vételár nem csalogatta a vevőket.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×