eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Bele kell húzni a halogatott diplomaszerzésbe

Több mint 27 ezer olyan egykori egyetemi, főiskolai hallgató van az Oktatási Hivatal nyilvántartásában, akik 2005 előtt kezdték meg tanulmányaikat, de még nem államvizsgáztak – írja a Magyar Idők. Az utóbbi két évben közülük 6400-an megszerezték a diplomát, a többiek az abszolutóriumot. Nekik még meg kell szerezniük az oklevelüket, de nincs sok esély arra, hogy ez határidőre megtörténik.

A felsőoktatási államtitkárság még 2015-ben hosszabbította meg a diploma megszerzésének határidejét. Döntöttek arról is, hogy 2016 szeptemberéig azok is megszerezhetik az abszolutóriumot, akik egyetemi éveik alatt ezt nem tették meg. Korábban nem volt megszabva, mennyi idő telhet el az oklevél megszerzése és a záróvizsga között. A felsőoktatásban most tanulókra már szigorúbb feltételek vonatkoznak, ugyanis az abszolutórium után két éven belül meg kell szerezni a diplomát – írja a Magyar Idők.

A lap kiemelte, az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint jelenleg még több mint 20 ezer azoknak a száma, akik az abszolutóriumot megszerezték tavaly szeptemberig, de nem tettek záróvizsgát. Ezekben az esetekben 2018. szeptember 1-jéig van lehetőség záróvizsgázni. A régebben egyetemre járók esetében a diplomák megszerzését az is hátráltatta, hogy korábban a nyelvvizsgához kötötték a záróvizsgára bocsátást. A diplomamentő programban azok vehettek részt, akiknek a nyelvvizsga hiánya jelentette az akadályt az oklevél megszerzéséhez, és már nem volt tanulói jogviszonyuk – olvasható a Magyar Idők itt elérhető cikkében.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×