eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Éger István: a kancellár nem hozza, hanem viszi a pénzt

Nem támogatja sem a kórházi kancellári rendszer kialakítását, sem az Országos Egészségbiztosítás Pénztár megszüntetését a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Éger István az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszélt, folytatni kell az egészségügyi szakdolgozók bérének emelését.

A kórházak adósságának felszámolása érdekében át kell tekinteni az intézményeket terhelő valós költségeket, ez azonban nem lesz egyszerű – fogalmazott Éger István. A Magyar Orvosi Kamara elnöke ezzel összefüggésben ballépésnek nevezte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megszüntetését.

Most különösen nehéz lesz, mert sajnos az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, több más, kulcsfontosságú, az egészségügy szempontjából stratégiai jelentőségű intézménnyel együtt meg akarják szüntetni – ez tragédia. Ez óriási ballépés lesz, és ettől nagyon óva inteném a kormányt, még akkor is, ha már megjelent a kormányhatározat, minden tévedést lehet korrigálni, minél hamarabb, annál jobb.”

Éger István közölte, legalább 200 milliárd forint egyszeri pénzjuttatásra kellene ahhoz, hogy megállítsák a kórházak adósságának újratermelődését. Hozzátette, szerinte a kancellári rendszerrel nem oldják ezt a problémát.

Ezzel csak eltávolodik a gazdasági döntéshozatal attól a tereptől, ahol egyébként a gazdálkodásnak meg kell történnie. A kancellárnak kell adni egy rendes, nagy fizetést, viszont nem hoz forrást. Azt mondják, hogy éves tízmilliárdos megtakarítást akarnak elérni vele, ez csacsiság.”

Éger István az egészségügyben jelentkező pénzhiányról azt mondta, soha semmilyen számmal nem igazolták azt az állítást, hogy a hiány és a pazarlás egyszerre jelenik meg az ágazatban. A magántőke bevonásáról pedig közölte, szerinte a telki magánkórház csődje példa arra, hogy a magántőkének nincs helye az ágazatban.

Éger István jelentős lépésnek neveztek a szakorvosok és szakápolók bérének emelését hozzátéve azt, hogy ezt 2018- és 2019-ben is folytatni kell kiegészítve a műszaki személyzet fizetésének rendezésével. A MOK elnöke szerint az alapellátásban is szükséges a két éve elkezdett bérfelzárkóztatás folytatása.

Fent kell tartani azt a beígért évi tízmilliárd forintot, amit idén nagy nehezen kiboxoltunk, hogy megkapja a háziorvos, úgy, hogy közben végre a fogorvos és a védőnő is kap, de meg kell kapnia jövőre is. Ez egy újabb küzdelem lesz, mert a jelenlegi költségvetés számai nem ezt mutatják. Legalább 2020-ig minden évben oda kell ezt tenni.”

Éger István felhívta a figyelmet arra, hogy idén tovább nőtt a betöltetlen háziorvosi praxisok száma: jelenleg 300 körzetben nincs háziorvos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×