Infostart.hu
eur:
355.94
usd:
308.71
bux:
133218.86
2026. június 11. csütörtök Barnabás

Egymilliárdért képezne munkanélküliekből ápolókat a kormány

Egymilliárd forintot költene az állam arra, hogy a közmunkaprogramban ápolókat képezzen és foglalkoztasson - értesült az InfoRádió. Körülbelül ezren vehetnének részt egy általános felkészítésben, amelynek eredményes elvégzése után kórházban dolgozhatnának igaz, a tervek szerint egyelőre felügyelet mellett.

Az egészségügyi miniszter korábban egy szakmai konferencián beszélt arról, hogy enyhítenének az egészségügyi dolgozók adminisztrációs és többletmunka-terhein, úgy, hogy munkanélkülieket ápolókká képeznének át a közmunkaprogram keretein belül.

Az egyeztetések már zajlanak az Egészségügyi Minisztérium valamint a Szociális és Munkaügyi Minisztérium között. Az InfoRádió úgy tudja, mivel 2010-ben ezernél is több ápoló megy nyugdíjba, az előzetes tervek szerint a programban is ennyien vehetnek majd részt. Illetve egy kicsivel többen, mert a tárcák számolnak azzal, hogy a képzést nem mindenki csinálja majd végig.

Információink szerint először egy néhány hónapos, legfeljebb fél éves általános felkészítő indul. Ez idő alatt zajlanak az alkalmassági vizsgálatok, az empátiafelmérés és elkezdődik az oktatás is.

Ha az illető alkalmas a munkára a kórházban folytathatja a tanulást, ott kap munkát. Igaz, csak felügyelet mellett dolgozhat - segíthet például az adminisztrációs munkákban, vagy az ágytakarításban. Ez az időszak másfél évig tart, összességében tehát két év, mire a képzés, amelynek során a szakemberek szerint csak az utolsó fél évtől nyújt igazi segítséget a munkavállaló.

Általában egy közmunkában foglalkoztatottra az állam havonta bruttó 124 ezer forintot költ. Az egészségügy területén dolgozóra viszont ennél kevesebbet, az InfoRádió értesülései szerint bruttó 100-110 ezer forintot fordít majd, mert ebben az esetben a járulékos költségek kisebbek, azaz olcsóbb a munkaruházat, a munkaeszköz.

Úgy tudjuk: a költségvetési előirányzatban szerepel az az egymilliárd forint, amelyből a képzést és a munkát finanszírozzák majd. A pénzt a programban részt vevő kórházak, rendelők kapják majd, amelyek megszervezik, lebonyolítják a szakképzést, és munkát is adnak. Úgy tudjuk, hogy a tárcák kikötése az lesz, hogy az oktatásban részt vett ápolóknak meg kell adni a mindenkori minimálbért.

Hanganyag: Gál Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Két lépcsőben újítja meg a kormány a kórházi klímákat – itt vannak a részletek és az intézmények listája

Két lépcsőben újítja meg a kormány a kórházi klímákat – itt vannak a részletek és az intézmények listája

Egyrészt egy azonnali, 3,668 milliárd forintos összegből megjavítják a rossz klímákat az egészségügyi intézményekben, hogy ezen a nyáron ne álljanak elő olyan problémák, mint korábban, másrészt november 30-ig előkészítenek egy széles körű programot az elavult kórházi hűtési rendszerek ütemezett, teljes körű megújítására.
inforadio
ARÉNA
2026.06.11. csütörtök, 18:00
Dénes Ferenc sportközgazdász
Dénes Tamás az InfoRádió főmunkatársa, futballtörténész és -szakíró
Megszületett a döntés, közel 3 év után ismét kamatot emelt az EKB

Megszületett a döntés, közel 3 év után ismét kamatot emelt az EKB

Közzétette kamatdöntését az Európai Központi Bank (EKB), amelyet az iráni háború nyomán kibontakozó energiaválság miatt egy kifejezetten bizonytalan környezetben kellett hoznia. Az energiaválság elhúzódása és az infláció gyorsulása arra késztette az EKB Kormányzótanácsát, hogy 25 bázisponttal, 2,25 százalékra emelje az irányadó betéti rátát. Christine Lagarde jegybankelnök 14.45-től sajtótájékoztatón értékeli majd a gazdasági kilátásokat, az eseményen pedig akár a későbbi kamatemelésekről is üzeneteket fogalmazhat meg. Az eseményről szokás szerint ebben a cikkben élőben tudósítunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×