Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 2. vasárnap Lehel

Ha van hely és pénz, továbbra is bárhol kezeltethetjük magunkat

A kormány azt szeretné, ha mindenki a területileg illetékes szolgáltatónál venné igénybe az egészségügyi ellátást, de máshol is kezeltethetjük magunkat, ha az intézménynek van szabad kapacitása, nekünk pedig pénzünk.

Az Egészségügyi Minisztérium államtitkára az InfoRádióban elmondta: az egészségügyi törvénytervezet szerint alapvetően annál a szolgáltatónál lehet majd igénybe venni az ellátást, amely kötelezett a területi ellátásra. Ez lehet a pácienshez legközelebb eső három intézmény egyike, de bizonyos ellátásoknál ennél messzebbre kell menni.

Ugyanakkor más szolgáltató sem tagadhatja meg a betegek ellátását, ha van szabad kapacitása - tette hozzá Horváth Ágnes.

Ha valaki a járóbeteg-szakellátást nem a hozzá legközelebb eső három intézmény valamelyikében veszi igénybe, akkor a vizitdíj összegét kell kifizetnie; ha fekvőbeteg-ellátást vesz igénybe máshol, az egészségbiztosító által meghatározott ellátási összeg 30 százalékát, maximum 100 ezer forintot kell fizetnie.

Gyógyszergyártók: akár háromszor többet kell adózniuk

Az idei 22 milliárd forintos gyógyszertámogatásnak akár a háromszorosát is megfizettetheti a gyártókkal az állam. Az egészségügyi tárca tervei szerint az olcsóbb gyógyszerekre 14 százalékos, a drágábbakra 16 százalékos adót vetnének ki - mondta Horváth Ágnes.

Az államtitkár hangsúlyozta: meg akarják osztani a gyógyszerkasszával kapcsolatos felelősséget a gyártókkal, a forgalmazókkal, a biztosítóval, a gyógyszert rendelő orvosokkal és a betegekkel.

Ennek keretében kell a gyógyszergyártóknak rabatot fizetniük az egészségbiztosítónak - tette hozzá.

A gyártók szerint azzal, hogy a drágább gyógyszerek után több adót kell fizetni, az új, hatékonyabb terápiás készítmények drágábbak lesznek.

Horváth Ágnes szerint ugyanakkor az olcsó, generikus készítmények gyorsabb befogadásával ésszerűbbek használják fel a forrásokat, hogy maradjon elegendő pénz az új készítményekre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: vasárnap leáll a paksi atomerőmű

Magyar Péter: vasárnap leáll a paksi atomerőmű

Hajnalban lekapcsolják az utolsó előtti blokkot, vasárnap pedig az utolsót is.

„Még a cipőkötés is bonyolultabb az újraélesztésnél”

A laikusok is biztonsággal használhatják az automata és félautomata defibrillátorokat, mert ezek a készülékek hangutasításokkal segítik a felhasználókat, és nem lehet velük kárt okozni – hangsúlyozta az InfoRádiónak nyilatkozó sürgősségi szakorvos, mentőorvos, az SOS Elsősegély alapító-vezetője. Márkus Dávid arról is beszélt, hogy különösen fontos a defibrillátor használata olyan helyzetekben, ahol a mentők nem tudnak néhány percen belül a helyszínre érkezni.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Valódi függetlenséget ígér a Tisza-kormány a közjogi intézményeknek – De vajon a mostani javaslatok eleget tesznek ennek?

Valódi függetlenséget ígér a Tisza-kormány a közjogi intézményeknek – De vajon a mostani javaslatok eleget tesznek ennek?

Magyar Péter kormánya megkezdte Magyarország közjogi intézményrendszerének átalakítását. Ez egyes területeken új szerveket hoz létre, másutt a meglévő intézmények vezetőválasztási, összeférhetetlenségi és felügyeleti szabályait írja át. Ezek a lépések nagyrészt ahhoz a politikai ígérethez kapcsolódnak, hogy a kormány helyreállítja a jogállamiság intézményi garanciáit. A már elfogadott és a nyilvánosságra hozott javaslatok ugyanakkor több ponton belső feszültséget hordoznak: miközben erősítik a szakmai, civil vagy intézményi jelölés szerepét, a döntő szót sok esetben továbbra is az Országgyűlés kétharmados többsége mondja ki. Ez a modell rövid távon a politikai legitimáció garanciájaként jelenhet meg, hosszabb távon azonban blokkolási lehetőséget, alkukényszert vagy újabb pártpolitikai függést teremthet. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy a mostani reformok mennyiben képesek valódi intézményi függetlenséget teremteni, és milyen közjogi megoldások csökkenthetnék a későbbi politikai lefoglalás kockázatát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×