Öt, Ukrajnától távol, három esetben nagyon távol lévő orosz légibázison okoztak pusztítást a Kijev által küldött drónok. A támaszpontok közelében parkoló kamionokból felszálló eszközöket megdöbbenve szemlélték a helyiek. Néhány esetben a konténerekre felmászva próbálták megakadályozni a felszállásukat, de egy alkalommal lefotózták, ahogy működésbe lépett egy önmegsemmisítő mechanizmus, robbanást okozva a kamionban.
A Volodimir Zelenszkij elnök által Pókháló-hadműveletként említett akciót állítása szerint másfél éven át készítették elő. Hétfőn az orosz média már arról írt, hogy az összes, konténert szállító kamiont az Urálban fekvő Cseljabinszk város egyik raktárában rakodták be, és ennek tulajdonosa egy bizonyos, „37 éves, ukrajnai születésű, Artyom nevű férfi”. Az Eurasia News nevű orosz oldal szerint erről az Oroszország különböző régióiban őrizetbe vett kamionsofőrök vallottak.
Ők úgy tudják, hogy az Oroszországban népszerűvé vált, lapra szerelt lakóházak elemeit szállították.
Az egyik sofőr a Baza nevű Telegram-csatorna szerint azt vallotta, hogy egy ismeretlen férfi adott neki utasításokat, hogy parkoljon le – a legutolsó ilyen helyszín épp a murmanszki régióban volt, ahonnan az északi Olenyja és Szeveromorszk légibázisokat támadhatták. Ez a két támaszpont az atomtöltetek hordozására képes Tu-95 „Medve” nagy hatótávolságú, légcsavaros bombázó, a Tu-160 „Blackjack” – a világ legnagyobb harci gépe és a szuperszonikus Tu-22M3 „Backfire” otthona, az után, hogy az orosz légierő az utóbbi hetekben az ukrán határtól távolabbra telepítette a cirkálórakétákat indító stratégiai bombázókat.
Az egyik sofőr, aki az irkutszki kormányzóságba indult kamionjával, elmondta: amikor megállt egy országúti kávézó parkolójában, azt látta, hogy drónok szállnak fel a raktérből. Ezek a távol-keleti Belaja bázist támadhatták, a mongol határ közelében.
A lenta.ru szerint minden egyes kamion konténerében ötven FPV-drón lehetett. A pilóták a nyílt forráskódú Mission Planner alkalmazással irányíthatták, műholdas helyzetmeghatározó használata nélkül – mondta az oldalnak egy orosz szakértő, arra utalva, hogy a katonai reptereken zavarják a GPS-jelet, de erre az eszközöket vizuális rávezetéssel irányító pilótáknak nem is volt szükségük.
Segítségükre volt, hogy az Egyesült Államokkal kötött stratégiai hadászati szerződés értelmében az oroszoknak a szabad ég alatt kell tartaniuk ezeket a nagy hatótávolságú bombázókat.
Az orosz katonai bloggerek egy része a merész ukrán akció után arról kezdett írni, hogy ez volt az orosz légierő számára a „Pearl Harbor” – azaz egy olyan váratlan támadás, amellyel Japán a II. világháborúba lépésre kényszerítette Amerikát. Erre egy „Midway” legyen a válasz – írták, egy döntő amerikai–japán ütközetre utalva.
A lenta.ru szerint a nukleáris bombázók elleni támadás okot szolgáltathat az atomfegyver bevetésére, mert a támadások kihatnak az orosz nukleáris erők csapásmérő képességére.