Recep Tayyip Erdogan török elnök azzal fenyegette meg a fő török ellenzéki pártot, a CHP-t, hogy felelőssé teszi a több városban folyó tömegtüntetésekért – amelyeket a rohamrendőrök könnygázzal oszlattak és amelyek során a földre fektettek hátrakötözött kezű tiltakozókat. Az elnök szerint a párt felbujtotta a polgárokat, erőszakos mozgalmat indított és bebizonyította, hogy „alkalmatlan a kormányzásra”.
A hatóságok nemcsak tüntetőket tartóztattak le – már több, mint 1100 embert –, hanem újságírókat is, ugyanis a jelentések szerint a hajnalban érkező rendőrök 9 újságírót vittek el az otthonából.
A tiltakozások során több mint 120 rendőr megsebesül, és a török belügyminiszter közölte, hogy savat, Molotov-koktélokat és késeket vettek el egyes tüntetőktől.
Ami most zajlik Törökországban, arra több, mint tíz éve nem volt példa. Több százezer ember tüntetett az Erdogan elnök legfőbb politikai riválisának tartott isztambuli főpolgámester letartóztatása miatt. Ekrem Imamoglut eddig már háromszor választották meg, de most, hogy felmerült, hogy a 2028-as elnökválasztásokon elorozhatja a hatalmat Erdogantól, beindult a jogi gépezet. Először a diplomájától fosztották meg egy egyetemi átjelentkezés során történt állítólagos szabálytalanság miatt – ezzel már kizárták az elnökválasztási versenyből, mivel annak feltétele az egyetemi végzettség. Aztán korrupciós és terrorvádakat fogalmaztak meg ellene, ami miatt őrizetbe vették. Hívei és külföldi emberi jogi szervezetek szerint világos a politikai motiváció. A török hatóságok szerint azonban bíróságaik függetlenül járnak el.
A népszerű főpolgármester letartóztatása nyomán a 2008-as pénzügyi válság óta nem látott mértékben – több, mint 16 és fél százalékkal – zuhant a török tőzsdeindex.
Az őrizetbe vett Imamoglu arra buzdította híveit, hogy váltsák le az Erdogan-rendszert. Támogatói bojkottálni kezdték az Erdogan-pártinak tartott hazai és külföldi márkákat, cégeket, valamint több ezer diák tiltakozása miatt felfüggesztették az egyetemi vizsgákat is.
A Török Újságírószövetség szerint a hatóságok meg akarják akadályozni a tüntetésekről szóló élő tudósításokat, Elon Musk közösségi platformja, az X pedig több bírósági végzést kapott, hogy tiltson le több mint 700 fiókot.
A hatóságok most azzal vádolják az először 2019-ben megválasztott polgármestert, hogy „bűnszövetkezetet vezet, kenőpénzeket fogad el, védelmi pénzeket szed, illegálisan vett fel személyes adatokat és választási eredményeket hamisított meg”. A politikus tagad.
Imamoglu mellett 47 embert helyeztek vizsgálati fogságba és további 44 szabadlábon várja az ellene induló pert. A tüntetések hatodik napján a CHP párt vezetője, Özgür Özel nyílt televíziós vitára hívta ki Erdogant és követelte, hogy a pert élőben közvetítse a televízió. Ezt megelőzően egy ülősztrájkkal zárták le tüntetők Isztambulban a történelmi Galata-hidat.