eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Thief stealing phone from the car
Nyitókép: D-Keine/Getty Images

Globális telefontolvaj-hálózat nyomára bukkantak – messzire vezetnek a szálak

Nyolc percenként ragadnak ki mobilt az ember kezéből Londonban, és a telefonok döntő többsége öt külföldi országba kerül – ezt derítette ki nyomozásában a The Times című lap.

Az ember gyanútlanul nézi a mobilját az utcán. Taxit vár vagy a térképen keres. Vagy talán ama rutinná vált reflex dolgozik benne, hogy a képernyőt bámulja, ha épp nincs más dolga. Ekkor csapnak le az általában maszkot viselő mopedes rablók, akik kiragadják a telefont a kezéből. Vagy kilopják a telefont a zsebéből vagy a táskájából, és még észre sem veszi, mert a bluetooth-fülhallgatón keresztül tovább szól a zene.

A The Times című napilap szerint ilyen dolog átlagban minden nyolcadik percben történik Londonban és a telefonok 80 százaléka külföldre kerül. Azt is kiderítették, hová: az iPhone-ok 28 százaléka Algériában, 20 százaléka Kínában, 7 százaléka Hongkongban, 6 százaléka – meglepő módon – az Egyesült Államokban és 3 százaléka Pakisztánban landol.

A rabolt eszközöket egy összehangolt hálózat mozgatja, amelynek tagjai egymástól független „alvállalkozók”: tolvajok, kezelők, hekkerek és eladók. A lap a telefonok közül sokat egy bizonyos algériai piachoz – az Észak-Afrikában híres – El Harahhoz köt. Algír eme külvárosában „könnyfakasztó profitért” adják tovább lopott eszközöket. A hat utcasarokra nyúló „millió dolláros ökoszisztéma” az embereket az utcán leszólító árusokból és színes cégérek alatt működő mobilboltokból áll, ahol elegáns üvegvitrinek labirintusában az összes mobiltelefon-modell kapható. Ezek vagy még dobozban lévő, új telefonok, vagy használtak.

A lánc első állomása London, ahol tavaly hetvenezer telefont ragadtak el, ami az országos adat negyede. A The Times egy olyan nő telefonját figyelve jutott el Algériáig, akinek a zsebéből vették ki a mobilt. A lopást a metróból kilépve vette észre és otthon azt látta, hogy a telefonja pár kilométerrel arrébb, egy másik kerületben van. Felhívta a rendőröket. A válasz: házkutatási parancs nélkül nem mehetnek be.

A tolvajok közben repülőgép-üzemmódba tették a telefont, hogy ne lehessen követni és átadták a láncban következő csoportnak, a „kezelőknek”. Ők a jeleket blokkoló táskákban vagy alufóliába csavarva tartják az eszközöket. A mobilokat még vagy brit földön feltörik és gyorsan elkezdenek leemelni pénzt az áldozatok bankszámlájáról, vagy vásárolnak velük vagy mennek tovább a csempészekhez.

A lap szerint általában az utastér első soraiban ülő „törzsutasok” viszik a repülőn az Apple-bolt hiányában, legális úton csak csillagászati áron hozzáférhető iPhone-okat Algériába. Ők a Caba-csoport. A csempészet másik módja a hamisított menetlevéllel ellátott konténer.

A Caba-tagok azt is tudják, hogy öt telefonnal gond nélkül beléphetnek, de tíz esetén kihallgatásra számíthatnak. Viszont jóban vannak a vámosokkal. A The Times látta, hogyan ölelkezik össze az egyik csempész az illetékessel és sétál át a csoport gond nélkül a vámon. A londoni nő telefonja is Algírban adott ismét életjelet magáról.

A repülőn látott csempészt követték egy olyan helyre, ahol hekkerek apró pénzért feltörik a mobilt. Akár úgy is, hogy megtévesztő üzenetet küldenek a tulajdonosnak, hogy az eszköze nyomára bukkantak, lépjen be iCloud-adataival ezen és ezen a valójában hamis oldalon. A nő is kapott ilyet és ezek után még látta, hogy a Belfort-piacon volt a telefonja, de már nem derült ki, mi lett vele. A lezárt telefonokat ugyanis alkatrészeik miatt darabokra szedik. Míg a londoni tolvajok körülbelül 100 fontot kapnak egy-egy darabért, a végső eladó profitja akár 500 font is lehet – írja a The Times.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Újabb tartományi választást tartanak a szomszédos Ausztriában, immár a negyediket a tavaly szeptemberi országos parlamenti választások óta. Az önálló tartománynak számító Bécsben a hosszú ideje regnáló Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a felmérések szerint ezúttal is biztos győzelemre számíthat.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Egy hetes stagnálás után tegnap kilépett a megszokott, 407 és 409 közötti sávjából az euró-forint árfolyam. Óriási mozgást ez sem jelent: a hazai fizetőeszköz 406,5-ig erősödött. Az árfolyammozgást a viszonylag jó piaci hangulat indukálta, ami pedig egyrészt néhány biztatóbb makroadat mellett annak volt köszönhető, hogy az amerikai Trump-adminisztráció egyes megszólalásaiba (vagy épp hallgatásába) a befektetők bele tudták látni a vámháború lejjebb tekerésének jeleit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×