Infostart.hu
eur:
386.12
usd:
331.82
bux:
120651.59
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Robert Fico szlovák miniszterelnök (j) és Robert Kalinák szlovák belügyminiszter (j2) megtekinti a mobil műszaki akadályrendszer felállítását, amelyet a szlovák idegenrendészeti szervek az illegális bevándorlás várható fokozódásával összefüggésben gyakoroltak az osztrák határnál, Pozsonyban 2016. február 24-én. A nagy gyorsasággal kiépíthető Raid nevű konténeres mobil akadályrendszert az illegális migráció határokon való megfékezésére akarják használni.
Nyitókép: MTI/Starovic Tibor

Szlovákiában háromezer eurót kap, aki beáll tartalékos katonának

2025-ben elkezdődhet a szlovák hadsereg tartalékos állományának szélesebb körű bővítése – jelentette be Robert Kaliňák szlovák védelmi miniszter. A személyi állomány mellett az eszközállomány bővítésén is dolgozik a szlovák hadsereg. A tárcavezető bejelentette, hogy 12 Viper és 12 Blackhawk helikopter megvásárlására kapott ajánlatot Szlovákia.

A szlovák védelmi minisztérium törvényi szabályozást készít elő az ország ellenálló képességének növelésére, amely lehetővé teszi, hogy 18 és 55 év közötti férfiak és nők csatlakozzanak a tartalékos állományhoz – tájékoztatott Robert Kaliňák védelmi miniszter. Elmondta, a következő napokban terjesztik elő az új jogszabályjavaslatokat. A tartalékos állomány megnyitása a civilek számára már 2025-ben megvalósulhat.

Robert Kaliňák elmondta, hogy a projekt különösen a fiatalok számára lehet előnyös, akik a szabadidejükben részt vehetnek a kiképzésen, ami pénzügyi juttatással is járna.

A program alapja egy tizennégy napos kiképzés, hat hétvégi nap és tíz nap készenlét. Mindezért háromezer eurót fizet a tárca a jelentkezőknek.

A védelmi miniszter hozzátette, hogy hasonló összegű támogatást kínálnak majd a közrend védelmét elősegítő bizonyos tevékenységekért a hivatásos katonáknak is.

A tartalékosok közé jelentkező civilek korhatára 18 és 55 év között lenne, különleges esetekben akár 60 éves korukig is jelentkezhetnének az érdeklődők. A részvétel alapvető egészségügyi feltételekhez kötött, de a tárcavezető megjegyezte, senkinek sem érdeke, hogy a kiképzés bárki egészségét veszélyeztesse.

„Bizonyos egészségügyi normákat mindenképpen előírunk, és egyéb szempontok tekintetében megvizsgáljuk az alkalmasságot is, ami kulcsfontosságú azokhoz a célokhoz, amelyeket a tartalékos állománytól elvárunk” – fogalmazott Robert Kaliňák. Hangsúlyozta, hogy a projektbe nem kapcsolódhat be olyan személy, aki veszélyeztethetné a hadsereg jó hírnevét. A miniszter azt is megemlítette, hogy a belügyminisztériummal együttműködve szeretné láthatóbbá tenni a közbiztonsági erőket az utcákon.

A tartalékos állomány bővítési terve mellett az eszközállomány bővítéséről is beszélt a védelmi tárca vezetője. Közölte, hogy 12 Viper és 12 modernizált Blackhawk harci helikopter vásárlására kapott ajánlatot Szlovákia.

„Most az a legfontosabb, hogy gyorsan meghozzuk a döntést. Úgy vélem, a napokban meglesz az elemzések eredménye, és természetesen a nyilvánossággal is ismertetjük” – mondta a miniszter. Hozzátette, komoly eltérés van az árajánlatok között, a Viperek ára több mint 550 millió euró. A döntésnél szerinte elsősorban a fegyvernemnél aktuális trendek fognak számítani.

Címlapról ajánljuk
Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

„Alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államok és Dánia között Grönland jövőjéről, de folytatódnak a tárgyalások a vita rendezése érdekében – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter Washingtonban szerdán éjjel, miután Grönland külügyminiszterének oldalán tárgyalt J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Az Egyesült Államoknak továbbra is célja a Grönland felletti ellenőrzés megszerzése – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a tárgyalások után.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Szakadatlan a feszültség a Közel-Keleten. Sajtóhírek szerint Donald Trump több opciót is mérlegelhet egy Irán elleni esetleges katonai beavatkozás kapcsán, miközben a teheráni rezsim brutálisan lép fel az országszerte zajló tüntetésekkel szemben. A német hatóságok arra figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy kerüljék el az iráni légteret, a brit kormány pedig ideiglenesen bezáratta teheráni nagykövetségét a Politico értesülései szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×