eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A SpaceX amerikai űrkutatási vállalat Starlink műholdjai látszanak az égen Salgótarján Zagyvaróna településrészéről fotózva 2021. május 12-én hajnalban. A vállalkozás május 9-én 60 műholdat bocsátott pályára, melyek mozgása a hosszú expozíciós idővel készült felvételen fényes csíkként látható. A Starlink program a SpaceX világméretű, a globális internetszolgáltatást célzó műholdas projektje.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Orosz célzások a Starlink műholdak lelövésére

Oroszország nyugati műholdakat vehet célba, ha azok segítik Ukrajnát – ezzel fenyegetett egy külügyi illetékes.

Elon Musk Starlink műholdjai az orosz rakéták célpontjai lehetnek, miután Moszkva azzal fenyegetőzött, hogy csapást mér az ukrán fegyveres erők támogatására használt űrinfrastruktúrára.

"A kvázi civil infrastruktúra legitim célpontja lehet egy megtorló csapásnak. Arról van szó, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei fegyveres konfliktusokban használnak polgári – többek között kereskedelmi – űrinfrastruktúrát és ez különösen veszélyes trend” – mondta Konsztantyin Voroncov, a külügyminisztérium egyik tisztviselője.

Bár Moszkva nem említette konkrétan a Starlinket, a kommunikációs rendszer létfontosságú szerepet játszott az elmúlt hetek ukrajnai ellentámadásában, lehetővé téve a csapatok és a katonai parancsnokok számára, hogy a háború leghevesebb csatái során is kapcsolatban maradjanak egymással. A műholdak, amelyek mintegy 250 kilométerrel a földfelszín felett repülnek, a szeretteikkel kapcsolatba lépni próbáló civilek számára is életmentőnek bizonyultak – jegyezte meg a Times című lap.

Elon Musk cége, a SpaceX a háború kezdete óta több mint 20 ezer műholdas terminált adományozott Ukrajnának. A világ leggazdagabb embere ugyanakkor nemrég

azzal fenyegetőzött, hogy leállítja a rendszer finanszírozását, miután Kijev visszautasította javaslatát, hogy az orosz csapatok kivonásáért cserébe mondjon le a Krímről.

Később azt mondta, hogy a SpaceX folytatja a finanszírozást és azért kiderült: sérelmezte, hogy rivális cégek pénzügyi támogatást kapnak a Pentagontól, míg az övé nem.

Oroszország, amely 1957-ben lőtte fel a Szputnyik-1-et, az első műholdat, 1961-ben pedig az első embert juttatta a világűrbe, jelentős támadó űrkapacitással rendelkezik - akárcsak az Egyesült Államok és Kína. Moszkva 2021-ben műhold-elhárító rakétát lőtt fel, hogy megsemmisítse egyik saját műholdját.

Az orosz figyelmeztetés akkor hangzott el, amikor Zelenszkij ukrán elnök visszautasította Putyin orosz elnök állítólagos ajánlatát, hogy indítsák újra a háború lezárását célzó tárgyalásokat. A javaslatot Embalo bissau-guineai elnök továbbította, aki a héten Oroszországba látogatott.

Zelenszkij azt válaszolta, hogy Oroszországnak először is abba kell hagynia Ukrajna bombázását, mielőtt bármilyen tárgyalást egyáltalán fontolóra lehetne venni. Azt is sugallta, hogy az ajánlatot elsősorban az orosz közönségnek szánták. Az orosz és ukrán delegációk közötti tárgyalások áprilisban szakadtak meg.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt állította: Washington tiltotta meg Ukrajnának, hogy tárgyalásokat folytasson Moszkvával. Állítását nem támasztotta alá bizonyítékokkal.

Miután Oroszország a múlt hónapban bejelentette négy ukrán régió annektálását, Kijev közölte: nem tárgyal Moszkvával, amíg Putyin hatalmon van. Erről Zelenszkij írt alá rendeletet. Az orosz törvények szerint Putyin 2036-ig maradhat hivatalában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×