eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Magyar Közösség Pártja

Új MKP-elnök: a megegyezésnek a felvidéki magyarság megmaradását kell szolgálnia

Nemcsak politikai, hanem társadalmi egység kialakítására is törekszik a Magyar Közösség Pártja új elnöke. A szombaton megtartott országos tisztújító kongresszus küldöttei a párt vezetőjévé Forró Krisztiánt választották. Egy, a napokban nyilvánosságra hozott felmérés szerint a felvidéki magyarok háromnegyede egységes magyar érdekképviseletet szeretne, pártegyesülés vagy közös lista formájában.

Nemcsak politikai, hanem társadalmi egység kialakítására is törekszik a Magyar Közösség Pártja új elnöke. A szombaton megtartott országos tisztújító kongresszus küldöttei a párt vezetőjévé Forró Krisztiánt választották. Egy, a napokban nyilvánosságra hozott felmérés szerint a felvidéki magyarok háromnegyede egységes magyar érdekképviseletet szeretne, pártegyesülés vagy közös lista formájában.

Az érsekújvári járásbeli Farnadon megtartott tisztújító kongresszuson titkos szavazással dőlt el a hétvégén, hogy ki irányítsa a jövőben a Magyar Közösség Pártját. A szavazás előtt több jelölt is visszalépett, a végére így csak ketten szálltak harcba a posztért: Őry Péter, az MKP ügyvezető testületének elnöke és Forró Krisztián, a párt elnökségi tagja. Utóbbi végül fölényes győzelmet aratott: 114 voksot kapott, Őry Péter pedig 78-at.

Forró Krisztián a 2016 júniusában megválasztott Menyhárt Józsefet váltja az MKP élén, aki a teljes vezetőséggel együtt, a februári parlamenti választási kudarc után mondott le. Az új pártelnök eddig nagyszombat megyei képviselőként politizált az MKP színeiben. Most két és fél évre szóló mandátumot kapott a párt küldötteitől. Bemutatkozásakor azt hangsúlyozta, hogy

az MKP-nak továbbra is alulról építkező pártnak kell maradnia.

Egy, a napokban nyilvánosságra hozott felmérés szerint a felvidéki magyarok háromnegyede egységes magyar érdekképviseletet szeretne, pártegyesülés vagy közös lista formájában. Ennek megfelelően Forró Krisztián is elsődleges feladatának tartja a magyarság megmaradásának segítését és az asszimiláció csökkentését, ennek eszközeként pedig a politikai és a társadalmi egység megteremtését említette.

„Sokat halljuk mostanában az egységesítés gondolatát és fontosságát. E mögé természetesen az MKP is felsorakozik. Mindenki érzi a párton belül és a közösségünkben, hogy erre az egységesítésre szükség van. Az elsődleges cél az, hogy a magyar közösséget egy egységes magyar párt képviselje. Ehhez kompromisszumokra lesz szükség a mi részünkről és természetesen a másik fél részéről is. A megegyezés azonban nem lehet pusztán a cél.

A megegyezésnek eszköznek kell lennie, amely eszköznek a megmaradásunkat kell szolgálnia. A felvidéki magyarság megmaradását”

– fogalmazott az MKP új elnöke.

Forró Krisztián azt ígéri, nyitott pártot fog építeni, amely a szélsőséges eszméket hirdető Mi Szlovákiánk Néppárton kívül bármely más szlovák párttal tárgyalóasztalhoz ül, ha a magyar közösség érdekvédelméről van szó. „A szlovák pártokkal tárgyalnunk kell azokról a kérdésekről, melyek számunkra fontosak, hiszen nem vagyunk a parlamentben” – tette hozzá Forró.

Az új elnök munkáját három alelnök segíti majd a Magyar Közösség Pártjában. Az alelnökök számának csökkentése mellett kisebb lett az MKP elnöksége is, az eddigi 17 helyett 13 tagú. Az új vezetés szerint a párt elmúlt kétéves sikertelenségét muszáj megállítani és új irányt kell adni az MKP-nak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×