Apokaliptikus jelenetek zajlanak a hongkongi műszaki egyetem campusában. A hétvégén példa nélküli erőszakos összecsapások robbantak ki az ide beszorult Kína-ellenes tüntetők és az őket ostrom alá vevő rohamrendőrök között.
A campuson tartózkodó diákok mellett – feltételezések szerint – más intézmények diákjai és a tüntetők radikális kemény magja szorult a komplexumba. Sok diák megpróbált elmenni, de a rendőrök nem engedték ki őket, és a tiltakozó egy része komolyan azt gondolja, hogy életveszélyben van.
Ezt megelőzően az oktatási intézmények vezetői felszólították a külföldi tanulókat – kínai, tajvani, ázsiai és nyugati diákokat –, hogy biztonságuk érdekében utazzanak haza.
A műszaki egyetemhez hajnalban a rendőrség „Raptor” néven emlegetett különleges egységét vezényelték ki, de a tüntetők
olyan Molotov-koktéltüzet zúdítottak rájuk, hogy kigyulladt a bejárat és a karhatalmiak kénytelenek voltak visszavonulni.
Közben a tiltakozók egy másik kis győzelmet könyvelhettek el: a hongkongi Legfelsőbb Bíróság úgy döntött:
túlzó a maszkot viselőket büntető törvény.
Visszatérve az egyetem ostromára, a lázongók az épület tetejére tett katapultokkal lőttek ki gyújtóbombákat a rendőrökre. Ennek nyomán felgyújtottak egy páncélozott járművet és sikeresen tartották távol az ostromlókat.
Valaki egy nyílpuskát is bevetett
és a tévéadók bemutatták az egyik rendőr átlőtt lábát, benne a nyílvesszővel.
A nagyobb demokráciát és Kínával szembeni autonómia megerősítését követelő tüntetések a múlt héten váltak különösen erőszakossá – a rendőrök meglőttek egy tiltakozót, a tüntetők felgyújtottak egy velük vitatkozó férfit, egy 70 éves ember pedig meghalt, miután eltalálta egy eldobott tégla.
A diákok mellett hétfőn is kiálltak az irodai dolgozók, akik a központi üzleti negyedben tartottak szimpátiatüntetést. „Sok ember ingadozott idáig, de az, hogy ebédidőben könnygázt vetettek be ellenük, az ő oldalukra állított bennünket" – mondta az egyik pénzügyi cég dolgozója.
A korábbi gyarmatot az „egy ország, két rendszer” elv alapján kormányzó Kína hivatalosan egyelőre nem avatkozik be. A PolyU-ként ismert műszaki egyetem mellett található egy volt gyarmati, most kínai laktanya, ahol a kínai katonák fegyverükön bajonettel figyelték az eseményeket.
A lázongás és a rendbontás súlyosan érinti a kereskedelemre és turizmusra épülő hongkongi gazdaságot és a városvezetők arra számítanak, hogy 2009 óta első ízben az idén recesszió köszönt be.