eur:
409.61
usd:
387.98
bux:
78974.17
2024. november 20. szerda Jolán
Donald Trump amerikai elnök egy választási kampányrendezvényen a Nevada állambeli Elkóban 2018. október 20-án. A félidős kongresszusi választásokat novemberben rendezik az Egyesült Államokban. Trump ezen a napon bejelentette, hogy az Egyesült Államok felmondja a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodást (INF), mivel Oroszország megsérti az 1987-ben aláírt egyezményt.
Nyitókép: MTI/AP/Carolyn Kaster

Állambiztonsági akta Donald Trumpról - érdekes információkkal

Először csak az elnök apósa jelentett Trumpról, majd még további három besúgó. A jelenlegi amerikai elnökről kiderült, évtizedek óta az Egyesült Államok első embere akart lenni.

Megfigyelte a csehszlovák kommunista állambiztonsági hivatal, az StB Donald Trump amerikai elnököt. A Respekt című cseh liberális hetilap hozta le a hírt, amely szerint Trump azt követően került az állambiztonság látókörébe, hogy 1977-ben megházasodott a cseh származású Ivana Zelníčkovával. Az újság a The Guardian című brit lappal közösen jutott a korábban szigorúan titkos információkhoz.

A nyilvánosságra hozott információkat a Respect a The Guardian című brit lappal együttműködve szerezte meg. Az aktában, amely a jelenlegi amerikai elnökről gyűjtött információkat tárolja, az áll, hogy

Donald Trump rendkívül befolyásos milliomos, akinek komoly politikai ambíciói vannak, és azt is mérlegeli, hogy a jövőben megméretteti magát az amerikai elnökválasztáson.

A Trump felesége után csak Ivana névre keresztelt aktát negyven évvel ezelőtt az egykori csehszlovák kommunista állambiztonsági hivatal zlíni – az akkori földrajzi névhasználat szerint gottwaldovi – irodája hozta létre. Az iratok bővítésébe később a csehszlovák felderítés is bekapcsolódott.

A cseh hetilap azt írja, az állambiztonság eleinte arra volt kíváncsi, hogy milyen kapcsolatokat ápol a milliomos Trump család a korabeli amerikai államhatalommal, valamint, hogy milyen gazdasági erővel és befolyással bír, ill. mekkora vagyona van Donald Trumpnak és családjának. A jelentések arról tanúskodnak, hogy azokat Ivana édesapja, Miloš adta le, aki együttműködött az állambiztonság ügynökeivel. A Respect szerint Trump anyósa és apósa évente többször is meglátogatta a lányát az Egyesült Államokban, és az ott szerzett ismereteiről az apa mindig részletes jelentést adott.

Az állambiztonság később növelte a besúgói számát, a nyolcvanas években már négyen is jelentettek Donald Trumpról és családjáról. Az információk többnyire olyan személyektől származtak, akik ismerték Ivanát vagy a család cseh ágának más tagjait.

Az aktákban található jelentések szerint Donald Trump először 1986-ban mérlegelte az elnökválasztáson való indulást, de ezt akkor még amiatt nem lépte meg, mert 41 évesen túl fiatalnak érezte magát erre a pozícióra.

A Respectnek Vlastimil Danek, a csehszlovák állambiztonság gottwaldovi irodájának korabeli parancsnoka megerősítette, hogy valóban foglalkoztak Trumppal. A lap által megszólított történészek azt állították, hogy az aktában nincsenek különleges információk, és arra sem találtak utalást, hogy Donald Trump vagy felesége bármiképpen is együttműködött volna a csehszlovákokkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett
Tudósítónktól

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×