Az élelmiszerár-emelkedés az év elején volt a legjelentősebb Szlovákiában, aztán fokozatosan csökkent. Eva Sadovská, a Szlovákiai Gazdák Szövetkezetének elnöke szerint 2018 első félévében mindenekelőtt a vaj és a tojás ára emelkedett a negyedével, de tíz százalékkal nőtt a gyümölcs és a tejtermékek ára is. A tojás ára Sadovká szerint a fipronillal szennyezett tojások kapcsán kirobbant válság miatt emelkedett, a tejtermékek ára pedig a tejválság miatt nőtt.
A cukorért ugyanakkor 14 százalékkal fizettek kevesebbet Szlovákia polgárai, mint 2017 első felében. A burgonya ára körülbelül 6 százalékkal csökkent. „A gyümölcs és zöldség árának ingadozására az időjárás volt hatással. A cukor ára pedig az európai cukorfelesleg miatt csökkent” – magyarázta Sadovská. Úgy véli, a drágulás a hazai és behozott élelmiszerek közötti aránytalanság számlájára is írható, valamint az üzemanyagárak emelkedése is kiválthatta. A drágulás mögött emellett meghúzódhat a termelők és a szlovák kormány közti vita a mezőgazdaság igazságos támogatásáról.
A szaktárca azzal védekezik, hogy a mezőgazdasági támogatási rendszert megörökölte. Michal Feik, az agrárminisztérium szóvivője arról tájékoztatott, hogy a nyugati országokhoz képest jelentősen kisebb a szlovákiai agrárium uniós támogatottsága. A nagy üzletláncokat tömörítő Modern Kereskedelem szlovákiai szövetségének elnöke, Katarína Fašiangová úgy véli, az éjjeli és a hétvégi munkáért járó bérpótlék is rányomja bélyegét a drágulásra.
Szlovákia polgárai bevételük 20 százalékát költik élelmiszerre. Az uniós átlag viszont csak 12 százalék. Az Európai Unióban Szlovákia a hetedik legolcsóbb ország az élelmiszerárak szemszögéből, de a V4-ek közül itt fizetnek a legtöbbet az élelmiszerért.