Hiába bujkált 35 éven át mégis megtalálták, ráadásul nem is külföldön. A most 66 éves William Howard Hughes százados fontos beosztásban volt az amerikai légierőnél, amikor 1983-ban egyszerűen felszívódott. Előtte azonban kivett még 28 ezer dollárt az új-mexikói Albuquerque egyik bankjából.
A százados lehallgatási és megfigyelési szakértő volt, és a NATO hidegháborús kommunikációs és irányító rendszereinek kezelésében vett részt. Hollandiában teljesített szolgálatot, és amikor a küldetés lejárt, az akkor 33 éves férfi kivett két hét szabadságot, majd eltűnt.
"Stunned." "Shocked." "Unbelievable." Neighbors react to learning that the man who lives next to them on 376 Michelle Lane in #DalyCity was actually the Air Force's 'most wanted fugitive'...who deserted w/ top-secret clearance in 1983!
— Sam Brock (@SamNBCBayArea) 2018. június 12.
Story: https://t.co/0yS01CSXbP
Az amerikai hatóságok nem tudhatták, hogy valamiféle hidegháborús kémügy húzódik-e meg a háttérben. Keresték, de hiába. Hughes barátai és ismerősei sem szolgáltak hasznos információval a hollétéről.
1983 volt az az év, amikor ismét felpörgött a hidegháború. A szovjetek attól tartottak, hogy az amerikaiak meglepetésszerű nukleáris támadást indíthatnak, és a mostani időszakhoz hasonló retorikával hergelték egymást a felek. Ronald Reagan elnök ebben az évben dobta be a köztudatba „a Gonosz Birodalma” kifejezést, amire Jurij Andropov főtitkár azzal válaszolt, hogy őrültnek és hazugnak nevezte az amerikai elnököt.
Ebben a közhangulatban, eltűnése után négy hónappal az Egyesült Államok légiereje hivatalosan dezertőrré nyilvánította Hughes századost.
A múlt héten azonban hirtelen felmelegedett a hosszú évek óta feledésbe merült história.
A hatóságok elfogtak egy Barry O’Beirne néven élő férfit, amikor egy vizsgálat idején felmerült, hogy hamisított útlevele lehet. Kérdőre vonták a személyazonosságával kapcsolatos ellenmondások miatt, és végül a férfi elismerte, hogy valódi neve ifjabb William Howard Hughes, aki 1983-ban dezertált az amerikai légierőtől.
Hughes azzal magyarázta tettét, hogy 1983-ban depressziósnak érezte magát a szolgálat miatt, ezért lelépett.
Azóta is amerikai földön, Kaliforniában élt.
A férfit a Travis légitámaszpont különleges ügynökei vették őrizetbe otthonában, és egyelőre nem világos, hogy milyen vádakra számíthat. Egyik ismerőse elmondta, hogy Tim és Barry néven szólították, mindig a San Francisco Giants klub sapkájában járt, és hogy „a legjobb szomszéd volt a világon”. Más lakók is megdöbbenésüknek adtak hangot a férfi rejtegetett múltja miatt. Annyit tudtak róla még, hogy egy Anna nevű élettársa volt.
A katonai nyomozóhatóság ugyanakkor közölte: nincs arra utaló jel, hogy a volt százados információt szivárogtatott volna a szovjeteknek, vagy hogy beszervezték volna.