eur:
407.75
usd:
358.63
bux:
87168.15
2025. április 17. csütörtök Rudolf
Friedland, 2016. április 4.Szíriai menekültek érkeznek a friedlandi fogadóállomásra a közép-németországi Göttingen közelében 2016. április 4-én. Ettől a naptól fogva az Európai Unió és Törökország között március 18-án megkötött megállapodás értelmében a görög hatóságok által elutasított menedékkérőket és a menedékjogi kérelem benyújtásától elzárkózó illegális határátlépőket visszaküldik Törökországba, az EU-tagországok pedig cserében átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, amennyit a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba. (MTI/EPA/Swen Pförtner)
Nyitókép: Swen Pförtner

A német menekültbotrány újabb fejleményei

Németországban vizsgálat indult a menekültügyi hivatal elnöke ellen, annak megállapítására, hogy sorozatos szabálytalanságok elkövetésével nagyszámú menedékkéröt segített hozzá tartózkodási engedély megszerzéséhez. Az ügyet a hivatal brémai kirendeltségén történt visszaélések felderítése váltotta ki. A múlt hónap végén Berlinben, a belügyminisztérium parlamenti államtitkára közölte, hogy a 2013 és 2017 között történt súlyos szabálytalanságok következtében csaknem 5 ezer menedékjog iránti kérelem teljesítését felül fogják vizsgálni.

Eddig legalább 1200 személytől vonták meg a menedékjogot, miután a Brémában történt szabálytalanságok vizsgálata során kiderült, hogy a hatályos törvények semmibevételével részesültek a számos előnnyel járó menekültstátuszban.

Eljárás indult a menekültügyi hivatal brémai kirendeltségének több vezetője ellen,

akiket azzal gyanúsítanak, hogy két ügyvédi irodával együttműködve és csúszópénzek elfogadása ellenében, vizsgálat lefolytatása nélkül részesítettek migránsokat menedékjogban.

A szövetségi menekültügyi hivatal elnöke, Jutta Cordt is az érdeklődés középpontjába került, mert kiderült róla, hogy tudott a brémai rendellenességekről, amikor 2017 elején hivatalba lépett. Az intézmény bizalmas jellegü, belső levelezéséből kitűnik, hogy saját hatáskörben, a nyilvánosság kizárásával akarták az ügyet rendezni, de miután ez a folyamat igencsak akadozva haladt, a közvélemény is tudomást szerzett a történtekről. Az ellenzék Jutta Cordt haladéktalan leváltását sürgeti.

Hivatali felettese, Horst Seehofer belügyminiszter közölte, hogy ő csupán április közepén értesült a visszásságokról. Utalt azonban arra, hogy a parlament belügyi bizottsága jövő kedden rendkívüli ülésen foglalkozik az üggyel, és ezt követően

nem lehet kizárni személyi változásokat sem.

Seehofer elmondta azt is, hogy 10 tartományban is vizsgálat indult a menekültstátusz megadása körül felmerült szabálytalanságok miatt. A szövetségi menekültügyi hivatal korábbi elnöke, Frank-Jürgen Weise kijelentette, hogy a német határ megnyitása utáni menekültáradat idején példátlan nyomás nehezedett a hivatalra, és ennek következtében szinte kaotikus helyzet alakult ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Hogyan lett egy Nyugaton tanult bankár Putyin amerikai nyitásának kulcsembere?

Húsvét előtt úgy tűnt, hogy hiába Donald Trump amerikai elnök igyekezete, nem jön össze a jelképes határidőre a 30 napos ukrajnai tűzszünet. Viszont a háttérben tovább folytatódott az amerikai–orosz enyhülés, amelynek egyik meghatározó alakjává lépett elő egy korábban szürke illetékes, Kirill Dmitrijev, az Orosz Külföldi Befektetési Alap vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×