eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Tiltakoznak a kárpátaljai tanárok az új ukrán oktatásügyi törvény ellen

Amit nem sikerült elérniük a szlovákoknak a '90-es évek végén, azzal most megpróbálkoznak az ukránok. A kijevi parlament által kedden elfogadott új ukrán szabályozás ugyanis megfosztja az országban élő nemzeti kisebbségeket az anyanyelven tanulás lehetőségétől. A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tiltakozik a szabályozás ellen.

A törvény értelmében a középiskolai és a felsőoktatás nyelve ezentúl az ukrán, a kisebbségek nyelvén való oktatást pedig kizárólag az óvodákban és általános iskolák osztályaiban engedélyezik.

„A kárpátaljai magyarság alkotmányos jogait sérti a nemzetiségek anyanyelvű oktatását ellehetetlenítő oktatási törvény” – jelentette ki Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, ezért – mint mondta – a kárpátaljai magyarok minden törvényes eszközt fel fognak használni oktatási jogaik visszaállítása érdekében. „Teljesen fel vagyunk háborodva, és mindent megteszünk azért, hogy ezzel a törvénnyel szemben a saját érdekeinket képviseljük” – hangsúlyozta.

A pedagógusszövetség elnöke álságosnak nevezte azokat a megjegyzéseket, amelyek arra engednek következtetni, hogy a törvénymódosítás elsősorban az orosz nyelv háttérbe szorítása miatt született. „A jogszabály minden kisebbségre vonatkozik, ez viszont tönkreteheti a mi oktatási rendszerünket” – nyomatékosította az elnök.

A kisebbségellenes rendelkezés kapcsán a kárpátaljai tanárok úgy érzik, visszatértek a legsötétebb sztálini idők a magát demokratikus államnak nevező Ukrajnában. „Kárpátalján ennek különösen rossz visszhangja van, hiszen Kárpátalja történelmileg soha nem volt Ukrajna része, és minden korszakban – még a csehszlovák korszakban is – minden kisebbségnek megengedték az anyanyelven való tanulást az érettségiig. Most ezt vonták meg tőlünk” – jegyezte meg Orosz Ildikó.

A KMPSZ elnöke jelezte, a kárpátaljai magyar szervezetek elsőként Petro Porosenko elnökhöz fordulnak, hogy ne írja alá a kisebbségek anyanyelvű oktatásra vonatkozó jogait semmibe vevő törvényt, de nincsenek kételyei afelől, hogy az államfő ellátja kézjegyével a jogszabályt. „Abszurdnak tartanám, hogy nem írja alá, hiszen Petro Porosenko pártja volt az, amelyik egy képviselő, Brenzovics László kivételével megszavazta a törvényt. Az a furcsa, hogy a jogszabály pontos szövegét senki nem ismeri, hiszen a munkanap lezárása előtti öt percben osztották szét a módosításokat” – mondta.

A kárpátaljai magyarok a közelmúltban 60 ezer aláírást gyűjtöttek össze, hogy tiltakozzanak az akkor előkészületben lévő kisebbségellenes jogszabályok ellen, ezért is tartják mélységesen felháborítónak azt, ami kedden az Európába törekvő Ukrajna parlamentjében történt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×