Barack Obama volt elnök egészségbiztosítási törvénye mélységesen megosztotta az Egyesült Államokat, és Donald Trump ezt az elégedetlenséget is kihasználva tudott bejutni a Fehér Házba.
Egyik kampányígérete az volt, hogy 100 napon belül visszavonatja az úgynevezett Obamacare-törvényt, a Kongresszus megosztottsága miatt azonban nem sikerült neki.
Bár saját republikánus pártja mindennél jobban szeretné eltemetni az Obamacare-t, voltak olyan képviselők, akik szerint a törvényt felváltó másik jogszabály nem volt elég radikális.
A mérsékeltnek mondható republikánusok 15 ellenálló és 22 ingadozó képviselő miatt nem tudtak elég támogatót szerezni ahhoz, hogy a jövő héten napirendre kerülhessen alternatív javaslatuk, így elhalasztották a szavazást, megfosztva az elnököt egy látványos győzelemtől.
Közben azonban Trump már több másik nagyszabású projekttel foglalja el magát:
hatalmas adócsökkentési és adóreform-javaslatot próbál átnyomni a Házon,
amelynek árát a bírálók szerint a szegényebb amerikaiak fizetik meg azzal, hogy romló közszolgáltatásokra kell számítaniuk.
Trump az adórendszert egyszerűsítve
háromra csökkentené az eddigi hét adókulcsot,
és 35-ről 15 százalékra csökkentené a társasági adót. Kritikusai megjegyezték: jó a javaslat, mármint az adózása miatt támadott Trumpnak jó.
Azért, mert csökkentené az úgynevezett alternatív minimumadót – ezt a különböző adókedvezményeket halmozó szupergazdagokra találták ki, hogy legalább valamilyen adót megfizessenek. Trump adózási adatai szerint a milliárdos üzletember – és immár elnök – 2005-ben így mindössze 31 millió dollárt fizetett be.
Az adócsökkentésekből a Trump-kormányzat több tagja is profitálna, mivel rajta kívül is van néhány milliárdos a kabinetben.
Kérdés, hogy ezek után hogyan tudja megtartani azt a kampányígéretét, hogy „nagyon gyorsan” csökkenti az amerikai szövetségi állam „első ligás” 19 billió dolláros adósságát. Szakértők szerint csak a vállalati adókulcs 20 százalékos mérséklése
közel 2,5 billió dollárt ad hozzá a nemzeti adóssághoz.
A magát függetlennek mondó civilszervezet, az Amerikaiak az Igazságos Adózásért igazgatója, Frank Clemente szerint Trump az alapellátások megnyirbálásával tömné be a keletkező lyukat, ami azt jelentené, hogy zuhanni kezdene az átlagemberek életszínvonala.
Trump javaslatát csak demokrata támogatással tudják megszavazni – a költségvetési hiányt befolyásoló törvényekre vonatkozó szabályok miatt – így a nagy kérdés most az, lesz-e belőle valami, és ha igen, mennyire módosul majd az eredeti elképzeléshez képest.
Az elnök emellett a meghirdetett elzárkózás helyett egyre aktívabb a külpolitikában. Legutóbbi megjegyzése az volt, hogy „nagyon nagy konfliktus” robbanhat ki Észak-Koreával és „nagyon jó embernek” nevezte Hszi Csin-Pin kínai elnököt, amiért nyomást próbál gyakorolni sztálinista szomszédjára.