eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin

A kávé, tea legyen külföldi!

Élelmiszerből hazait, minden másból külföldit szeretnek inkább vásárolni az oroszok - ezt derítette ki a Nielsen marketingügynökség. A felmérés arra utal, hogy ha egyszer feloldják az ukrajnai válság miatti szankciókat, akkor az európai mezőgazdasági termékeknek nem lesz túl könnyű visszakerülniük az orosz piacra.

Az oroszok többsége nemcsak Vlagyimir Putyin elnököt támogatja, de a hazai gyártókat is – ha élelmiszeripari termékekről van szó.

Úgy tűnik, a helyi vásárlókat nem rázta meg túlságosan, hogy az EU és az Orosz Föderáció közötti szankció-háborúban lekerültek az orosz boltok polcairól az európai élelmiszerek.

A politikusok által előírt kereskedelmi korlátozások olyan bizarr jelenetekhez vezettek, mint amikor lánctalpas munkagépekkel semmisítették a kupacokba rakott uniós élelmiszert. Öntudatos és kormányhű fiatalok pedig már-már a kínai kulturális forradalom stílusát idézve polgári ellenőrzéseket tartottak az üzletekben, hogy kiszűrjék az európai termékeket.

A Nielsen marketingügynökség felmérése arra utal, hogy nem kellett volna nagyon fáradniuk. Ugyan nincs eredeti mozzarella és camambert immár az orosz boltokban, de a vásárlók 80 százaléka amúgy is a hazai húst, 58 százaléka a hazai joghurtot és 75 százaléka a hazai zöldséget keresi. Még a konzervek esetében is 57 százalék vágyik orosz termékre, míg a vásárlók fele a honi gyártású levekre esküszik.

A kávé és a tea viszont legyen külföldi – mondja az oroszok többsége. Alkohol esetében 41 százalék akar import italtól bódulni, míg csak 27 százalék hazaitól. A fogyasztók 31 százaléka gyakorlatiasabb: nekik nem számít, hol gyártották az italt.

A felmérésből ugyanakkor nem derült ki, hogy a szankciók hogyan hatottak a vásárlókra. Sokan az árat nevezték a legfontosabbnak tényezőnek. Ha figyelembe vesszük, hogy az ukrajnai helyzet miatti szankciókkal párhuzamosan gyengült a rubel és drágultak a külföldi termékek, akkor a politikai helyzet közvetetten befolyásolhatja a fogyasztók döntéseit.

Sokan ugyanakkor azt is mondták: az élelmiszerek esetében friss és helyben előállított és nem távolról behozott termékre vágynak inkább.

Az orosz gyártók viszont hátrányban vannak, ha a tartós fogyasztási cikkekről van szó. Az oroszoknak is külföldi számítógép, tévé és mobil kell és az egyre inkább versenyképes Ladák ellenére 78 százalékuk inkább külföldi autót akar magának.

Ruha és cipő esetében a válaszadók több, mint a fele vágyik import márkákra és az oroszok inkább külföldi kozmetikumokkal kényeztetnék magukat, mint például a szovjet időkből ismert és még mindig elérhető Krasznaja Moszkva parfümmel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Újabb tartományi választást tartanak a szomszédos Ausztriában, immár a negyediket a tavaly szeptemberi országos parlamenti választások óta. Az önálló tartománynak számító Bécsben a hosszú ideje regnáló Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a felmérések szerint ezúttal is biztos győzelemre számíthat.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Egy hetes stagnálás után tegnap kilépett a megszokott, 407 és 409 közötti sávjából az euró-forint árfolyam. Óriási mozgást ez sem jelent: a hazai fizetőeszköz 406,5-ig erősödött. Az árfolyammozgást a viszonylag jó piaci hangulat indukálta, ami pedig egyrészt néhány biztatóbb makroadat mellett annak volt köszönhető, hogy az amerikai Trump-adminisztráció egyes megszólalásaiba (vagy épp hallgatásába) a befektetők bele tudták látni a vámháború lejjebb tekerésének jeleit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×