eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

A kávé, tea legyen külföldi!

Élelmiszerből hazait, minden másból külföldit szeretnek inkább vásárolni az oroszok - ezt derítette ki a Nielsen marketingügynökség. A felmérés arra utal, hogy ha egyszer feloldják az ukrajnai válság miatti szankciókat, akkor az európai mezőgazdasági termékeknek nem lesz túl könnyű visszakerülniük az orosz piacra.

Az oroszok többsége nemcsak Vlagyimir Putyin elnököt támogatja, de a hazai gyártókat is – ha élelmiszeripari termékekről van szó.

Úgy tűnik, a helyi vásárlókat nem rázta meg túlságosan, hogy az EU és az Orosz Föderáció közötti szankció-háborúban lekerültek az orosz boltok polcairól az európai élelmiszerek.

A politikusok által előírt kereskedelmi korlátozások olyan bizarr jelenetekhez vezettek, mint amikor lánctalpas munkagépekkel semmisítették a kupacokba rakott uniós élelmiszert. Öntudatos és kormányhű fiatalok pedig már-már a kínai kulturális forradalom stílusát idézve polgári ellenőrzéseket tartottak az üzletekben, hogy kiszűrjék az európai termékeket.

A Nielsen marketingügynökség felmérése arra utal, hogy nem kellett volna nagyon fáradniuk. Ugyan nincs eredeti mozzarella és camambert immár az orosz boltokban, de a vásárlók 80 százaléka amúgy is a hazai húst, 58 százaléka a hazai joghurtot és 75 százaléka a hazai zöldséget keresi. Még a konzervek esetében is 57 százalék vágyik orosz termékre, míg a vásárlók fele a honi gyártású levekre esküszik.

A kávé és a tea viszont legyen külföldi – mondja az oroszok többsége. Alkohol esetében 41 százalék akar import italtól bódulni, míg csak 27 százalék hazaitól. A fogyasztók 31 százaléka gyakorlatiasabb: nekik nem számít, hol gyártották az italt.

A felmérésből ugyanakkor nem derült ki, hogy a szankciók hogyan hatottak a vásárlókra. Sokan az árat nevezték a legfontosabbnak tényezőnek. Ha figyelembe vesszük, hogy az ukrajnai helyzet miatti szankciókkal párhuzamosan gyengült a rubel és drágultak a külföldi termékek, akkor a politikai helyzet közvetetten befolyásolhatja a fogyasztók döntéseit.

Sokan ugyanakkor azt is mondták: az élelmiszerek esetében friss és helyben előállított és nem távolról behozott termékre vágynak inkább.

Az orosz gyártók viszont hátrányban vannak, ha a tartós fogyasztási cikkekről van szó. Az oroszoknak is külföldi számítógép, tévé és mobil kell és az egyre inkább versenyképes Ladák ellenére 78 százalékuk inkább külföldi autót akar magának.

Ruha és cipő esetében a válaszadók több, mint a fele vágyik import márkákra és az oroszok inkább külföldi kozmetikumokkal kényeztetnék magukat, mint például a szovjet időkből ismert és még mindig elérhető Krasznaja Moszkva parfümmel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×