eur:
392.35
usd:
365.87
bux:
66823.12
2024. április 26. péntek Ervin

A kávé, tea legyen külföldi!

Élelmiszerből hazait, minden másból külföldit szeretnek inkább vásárolni az oroszok - ezt derítette ki a Nielsen marketingügynökség. A felmérés arra utal, hogy ha egyszer feloldják az ukrajnai válság miatti szankciókat, akkor az európai mezőgazdasági termékeknek nem lesz túl könnyű visszakerülniük az orosz piacra.

Az oroszok többsége nemcsak Vlagyimir Putyin elnököt támogatja, de a hazai gyártókat is – ha élelmiszeripari termékekről van szó.

Úgy tűnik, a helyi vásárlókat nem rázta meg túlságosan, hogy az EU és az Orosz Föderáció közötti szankció-háborúban lekerültek az orosz boltok polcairól az európai élelmiszerek.

A politikusok által előírt kereskedelmi korlátozások olyan bizarr jelenetekhez vezettek, mint amikor lánctalpas munkagépekkel semmisítették a kupacokba rakott uniós élelmiszert. Öntudatos és kormányhű fiatalok pedig már-már a kínai kulturális forradalom stílusát idézve polgári ellenőrzéseket tartottak az üzletekben, hogy kiszűrjék az európai termékeket.

A Nielsen marketingügynökség felmérése arra utal, hogy nem kellett volna nagyon fáradniuk. Ugyan nincs eredeti mozzarella és camambert immár az orosz boltokban, de a vásárlók 80 százaléka amúgy is a hazai húst, 58 százaléka a hazai joghurtot és 75 százaléka a hazai zöldséget keresi. Még a konzervek esetében is 57 százalék vágyik orosz termékre, míg a vásárlók fele a honi gyártású levekre esküszik.

A kávé és a tea viszont legyen külföldi – mondja az oroszok többsége. Alkohol esetében 41 százalék akar import italtól bódulni, míg csak 27 százalék hazaitól. A fogyasztók 31 százaléka gyakorlatiasabb: nekik nem számít, hol gyártották az italt.

A felmérésből ugyanakkor nem derült ki, hogy a szankciók hogyan hatottak a vásárlókra. Sokan az árat nevezték a legfontosabbnak tényezőnek. Ha figyelembe vesszük, hogy az ukrajnai helyzet miatti szankciókkal párhuzamosan gyengült a rubel és drágultak a külföldi termékek, akkor a politikai helyzet közvetetten befolyásolhatja a fogyasztók döntéseit.

Sokan ugyanakkor azt is mondták: az élelmiszerek esetében friss és helyben előállított és nem távolról behozott termékre vágynak inkább.

Az orosz gyártók viszont hátrányban vannak, ha a tartós fogyasztási cikkekről van szó. Az oroszoknak is külföldi számítógép, tévé és mobil kell és az egyre inkább versenyképes Ladák ellenére 78 százalékuk inkább külföldi autót akar magának.

Ruha és cipő esetében a válaszadók több, mint a fele vágyik import márkákra és az oroszok inkább külföldi kozmetikumokkal kényeztetnék magukat, mint például a szovjet időkből ismert és még mindig elérhető Krasznaja Moszkva parfümmel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Titokzatos nagy vásárlás előtt az OTP

Az OTP Bank tavaly minden korábbi eredményét felülmúlta, a megkezdett építkezést és terjeszkedést a következő években is folytatja - mondta pénteken Budapesten, a társaság éves közgyűlésén az OTP Bank elnök-vezérigazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Gazdasági, a piaci folyamatokat esetlegesen befolyásoló adatok tekintetében ma érkezik itthon a MNB tavalyi utolsó negyedéves lakásárindexe, de az S&P Global Ratings hitelminősítői felülvizsgálata is kiemelkedő fontosságú esemény lesz: magyar szempontból azért is kulcsfontosságú az S&P osztályzata, mert a három nagy hitelminősítő közül jelenleg náluk a legrosszabb a besorolásunk, a BBB mínusz osztályzat egyetlen fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett. Vállalati fronton ma is az amerikai gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentenek. A magyar piacon az OTP-re figyelhetnek elsősorban a befektetők, ma tartja közgyűlését a nagybank, ahol beszédet mond Csányi Sándor, a bankcsoport elnök-vezérigazgatója. A részvénypiaci folyamatokkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×