eur:
403.32
usd:
351.52
bux:
98560.68
2025. június 23. hétfő Zoltán

Megmentette a sok eső a Csorba-tavat

A csapadékos időnek a szlovákiai Magas Tátrában nem csupán negatív következményei vannak: a kiadós esőnek hála megállt a Csorba-tó vízszintjének apadása.

Míg az elmúlt napokban lehullott hatalmas mennyiségű eső az ország keleti részében komoly árvizeket és gondokat okozott, a Magas Tátrában, pontosabban a Csorba-tónál nagyon is örültek az égi áldásnak. Megállt ugyanis a tó vizének apadása, amely a jégolvadás után, márciusban kezdődött és már-már komoly gondokat okozott.

A turisták által nagyon kedvelt hegyi tó vize rövid idő alatt 90 centimétert apadt, a vízszint 100 éves minimumra csökkent. Sokan azt jósolták, hogy a tó rövid időn belül teljesen kiszáradhat.

A jelenségre a szakemberek sem tudtak magyarázatot adni, egyesek szerint a vízszint csökkenése a szokatlanul száraz tél következménye, mások az új lesiklópályákat és a tó körüli hatalmas beruházásokat okolták.

Tény, hogy a májusi csapadékos időjárásnak köszönhetően 60 centimétert emelkedett a tó szintje, és a normális vízálláshoz már csupán 30 centiméter hiányzik.

A Szlovák Hidrometeorologiai Intézet adatai szerint május eleje óta 240 mm csapadék hullott a térségben. A tó vízszintemelkedése a talajvízszint növekedésének is köszönhető - állítják a szakemberek, akik szerint júniusban és júliusban tovább javulhat a helyzet, hisz a legmagasabban fekvő helyeken is megkezdődik a hóolvadás.

Fontos lesz azonban figyelni, hogy az ősz folyamán marad-e a mostani vízszint, vagy ismét apad-e majd a tó vize - figyelmeztetnek a szakemberek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Az Egyesült Államok belépett az iráni–izraeli konfliktusba, miután éjjel az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban. Az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben elpusztultak – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Washingtonban helyi idő szerint szombat este, bár erre bizonyítékkal nem szolgált. Iránt békére szólította fel, különben újabb támadást helyezett kilátásba az amerikai elnök. Irán a nap folyamán két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt, kilőtték rájuk az 1500 kilogrammos robbanófejjel rendelkező Horramsár-4-est. Eközben az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania, a jemeni húszik pedig hivatalosan is bejelentették, hogy belépnek a konfliktusba Irán oldalán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×