Még szinte véget sem ért a ChatGPT újításnak köszönhető internetes őrület, amiben a képgeneráló MI segítségével a nagy nyelvi modell bármilyen felvételből képes képet készíteni a Studio Ghibli nevű japán filmstúdió stílusában, máris itt a következő: most épp mindenki akciófigurákat gyártat saját magáról a mesterséges intelligencia segítségével - írja a hvg.hu. Szinte lehetetlen úgy megnyitni a közösségi médiát, hogy hogy ne látna az ember ilyen képeket, annak ellenére, hogy ehhez egy fotót is fel kell töltenie a felhasználónak magáról. A BBC azonban figyelmeztet: egyáltalán nem veszélytelen ez a játék.
A képgenerálás folyamata egyébként nem bonyolult: a feltöltött kép mellett mindent pontosan megadhatunk a mesterséges intelligenciának, amit viszont szeretnénk látni a csomagolástól egészen a betűtípusig.
Rengeteg trendet lehetett már látni felfutni, mindegyiknél számottevő faktor, hogy az emberek többsége nem akar lemaradni a hullámról. A technológia gyorsabbá és egyszerűbbé tette az online tartalmak készítését, aminek az a váratlan hatása lehet, hogy ezek gyorsabban kezdik el zavarni a felhasználókat.
Ám több probléma is felvetődik a mesterséges intelligenciás tartalomdömpinggel. Gina Neff, a londoni Queen Mary Egyetem kutatója például arra figyelmeztet, hogy az MI felpörgése miatt az adatközpontok elképesztő mennyiségű energiát fogyasztanak el egyetlen év alatt.
A TechRadar szerkesztője, Lance Ulanoff egyenesen így fogalmazott:
"leegyszerűsítve úgy is lehetne mondani, hogy minden egyes mém generálása megöl egy fát."
Emellett azt is kiemelik a szakemberek, hogy a mesterséges intelligencia úgy hoz létre ilyen tartalmakat, hogy azzal minden valószínűség szerint szerzői jogot sért. De legalább is nehezen elképzelhető, hogy a Barbie logójának lemásolása és átírása ne vetne fel jogi kérdéseket.
Azt is fontos hangsúlyozni, hogy a felhasználók önként adják át a róluk készült fotókat a mesterséges intelligenciát használó cégeknek, vagy mások képmásával élnek vissza ilyen módon. Korábban a rendszerek betanítása aggályos volt, ugyanis engedély nélkül használhattak ilyen felvételeket, és így perelhetővé is váltak a cégek, az önkéntes képátadással az MI-nek már lopnia sem kell ahhoz, hogy tanulni tudjon. Az pedig egyelőre nem ismert, mi lesz a feltöltött fotók valódi sorsa.