Infostart.hu
eur:
379.87
usd:
324.67
bux:
126534.75
2026. március 3. kedd Kornélia
Fecske pihen egy kajakon Szegedi Olimpiai Központ csónakházában 2016. június 30-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Ennyire okosak a fecskék! – Először a szuperhímek jönnek haza

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője szerint a fecskék jól tudnak időzíteni, elsőként a szuperhímek érkeznek meg, amelyek a leginkább képesek ellenállni a hideg időjárásnak, az állomány java része pedig a hidegfront levonulásával a hétvége felé érkezhet meg Magyarországra.

Tavasz van, jönnek a fecskék.

Az InfoRádió megkeresésére Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője elmondta, a szuperhímek azok, amelyek a legjobb genetikai állománnyal és a legjobb ellenálló-képességgel rendelkeznek, és bár valóban hideg az idő, de nem esős, így a hűvös éjszakát átalusszák, nem veszítenek energiát.

"Vonulási kondícióban vannak, van tartalékuk. És most bár egy nagyon markáns időjárási frontról van szó, a madarak több ezer kilométer távolságból érzékelnek; a most érkező első tömeges fecskecsoportok valahol meg is állhattak Észak-Afrikában vagy a déli mediterráneumban, és ott várják ki ezt a néhány napot, mert gyakorlatilag ezen a héten - szerda, csütörtök környékén - már tényleg szuper ideálisak lesznek a körülmények" - mutatott rá.

Tavaly ősszel a brutális árvaszúnyograjzás miatt a szokásosnál több fecske volt a Balatonnál, de amikor betört a hűvös idő, sok közülük elpusztult. Hasonló viszont most Orbán Zoltán szerint nem fordulhat elő, igaz, csak most fogjuk megtudni, a Boris ciklon mit csinált az állomány egészével. Ismert, akkor az a helyzet állt elő, ami a legrosszabb, hogy hűvös, esős idő volt, amikor nem repülnek a rovarok, míg a mostaniban, amikor éjszaka fagyok vannak, de napközben száraz, napos, nagyon tiszta idő, igen.

"Sőt: mivel nagyon erős a szél, még az is kedvezett a madaraknak, hogy a pókokat, kisebb testű rovarokat az erős szél magasra felfújja, és még abból is tudnak ilyenkor táplálkozni" - hívta fel a figyelmet.

Az MME szóvivője kitért arra is, miért fontos a fecske Magyarországon.

"Egyrészt az emberek lelkének nagyon fontos: ez a fajta ökoszisztéma-szolgáltatás nélkülözhetetlen, és egyre nélkülözhetetlenebb. Gyakorlati hasznuk van:

amíg egy fecske Magyarországon tartózkodik, minimum egy kiló rovart megeszik.

Minden egyes fecske mínusz egy kiló rovart jelent a repülő muslicától az ujjpercnyi lágyabb legyekig, böglyökig bezárólag."

Ezek közé olyan rovarok is tartoznak, amelyek a háziállatokra, társállatokra, vagy akár az emberre nézve is veszélyes betegségeket terjeszthetnek, vagyis a fecskék jelenléte Magyarország biológiai védekezési potenciáljához tesz hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irán: mást mond Donald Trump és a hadügyminisztere, J.D. Vance alelnök pedig hallgat

Irán: mást mond Donald Trump és a hadügyminisztere, J.D. Vance alelnök pedig hallgat

Az Irán elleni katonai támadás nemcsak a Közel-Keletet rázta meg. Washingtonban sokan törésvonalakat vélnek felfedezni a kormányzaton belül. Donald Trump és alelnöke, JD Vance külön helyszínről követte az eseményeket, ami sokak szerint politikai különbségeket is jelezhet. Eközben Pete Hegseth hadügyminiszter szerint „nem rezsimváltó” háború folyik, miközben Donald Trump többször is egyértelműen kijelentette: rezsimváltást akar, és fel is szólította Irán népét, hogy „vegyék kezükbe saját sorsukat” a bombázások végeztével.
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×